Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła
Podstawowa w Murowie
Dziś jest: poniedziałek, 04-07-2022, Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Aktualności

 


Po więcej zdjęć z życia naszej szkoły zapraszamy na naszego Facebooka

ROK SZKOLNY 2021/ 2022

Gorące podziękowania kieruję do firmy Stora Enso Wood Products w Murowie, która w tym roku szkolnym wsparła Publiczną Szkołę Podstawową w Murowie kwotą 10 000 zł. Pozyskane środki przeznaczone zostały na pomoce dydaktyczne dla uczniów, które wzbogacą i uatrakcyjnią zajęcia w pracowni ficzyczno - chemicznej.

Stora Enso w 2018 roku przekazała również naszej szkole komputery do sali informatycznej, co umożliwiło w tamtym czasie wymianę starego, zużytego i w większości niesprawnego sprzętu. Uczniowie naszej szkoły dzięki wsparciu firmy Stora Enso mogli nadal zdobywać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania.

W celu upamiętnienia wsparcia naszej szkoły została wykonana tablica patronacka, która zostanie oficjalnie powieszona na ścianie frontowej Publicznej Szkoły Podstawowej
w Murowie wraz z oficjalnym otwarciem  pracowni fizyczno – chemicznej w nowym roku szkolnym 2022/2023.

Zofia Nawrot – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie

PODZIEKOWANIE STORA ENZO.jpeg

24 czerwca 2022

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Ostatniego dnia roku szkolnego, podczas apelu, odbyło się również pożegnanie klas ósmych. Inscenizację dla naszych absolwentów przygotowała klasa 7. Było wesoło, choć chwilami nawet wzruszająco! Również ze strony uczniów klas ósmych wybrzmiały słowa pożegnania i podziękowań. Zwieńczeniem był polonez zatańczony przez absolwentów oraz symboliczny rzut biretami w górę.

Naszym uczniom, którzy ukończyli szkołę życzymy powodzenia i sukcesów na dalszych drogach edukacji!!

IMG_0215.jpeg IMG_0145.jpeg IMG_0116.jpeg IMG_0140.jpeg

20-23 czerwca 2022

Wycieczka klas ósmych do Świnoujścia

wYCIECZKA1.jpeg wycieczka2.jpeg wycieczka3.jpeg wycieczka4.jpeg

22 czerwca 2022

Dzień z wychowawcą - spływ kajakowy

spłw.jpeg

20 czerwca 2022 

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w zajęciach "Umiem pływać " na krytej pływalni Wodna Nuta Opolu. 22 młodych pływaków z kl. I - IV w trakcie dziesięciu wyjazdów doskonaliło swoje umiejętności.

J. Fiebich

basen Murów.jpeg basen murów2.jpeg

17 czerwca 2022

Ostatnie spotkanie małych artystów. Dobiegł końca cykl zajęć odbywających się we współpracy z GBP w Murowie. W czasie spotkań łączyliśmy aktywność twórczą z nowymi technologiami. Był to czas dobrej zabawy, nauki i poznawania różnych technik twórczych. Z nadzieją czekamy na kontynuację spotkań w nowym roku szkolnym!

Uczniowie klasy II z wychowaczynią, panią Agatą Rarus

Mały artysta1.jpeg   Mały artysta2.jpeg

15 czerwca 2022 

Pierwsze zajęcia z wykorzystanie okularów VR

Uczniowie klasy 7, 8a i 8b na lekcji fizyki doświadczyli wirtualnej rzeczywistości. W trakcie zajęć oglądali przygotowane wcześniej filmy i zdjęcia edukacyjne będące zarówno bardzo dobrym materiałem edukacyjnym jak i ciekawą rozrywką dotychczas nieznaną w naszej szkole. Okulary VR to pomoce dydaktyczne zakupione w ramach programu "Laboratorium przyszłości".

okulary VR1.jpeg   okulary vr2.jpeg

13 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie boiska lekkoatletycznego w Niemodlinie, na które byliśmy zaproszeni z reprezentacją sztafetową szkoły. Pogoda nie dopisała, część konkurencji została przez to odwołana niestety. Zazdrościmy naszym kolegom i koleżankom z Niemodlina tak wspaniałego kompleksu sportowego i jednocześnie gratulujemy i życzymy im sukcesów sportowych. Do zobaczenia na płycie boiska.

Boisko LA Niemodlin1.jpeg   Boisko LA Niemodlin2.jpeg

5-9 czerwca 2022 EUROWEEK

euroweek1.jpeg   euroweek2.jpeg   euroweek3.jpeg     euroweek4.jpeg   euroweek6.jpeg

2 czerwca 2022

NA WYCIECZCE W STOLICY WOJEWÓDZTWA

12 maja klasa IV wraz z wychowawczynią, p. Dorotą Fiebich, oraz p. Jerzym Fiebichem pojechała na wycieczkę do Opola. Okazało się, że miasto, które wydawało się wszystkim uczniom doskonale znane, pozytywnie ich zaskoczyło. Dzieci miały okazję poznać trzy części Starego Miasta - Wzgórze Uniwersyteckie, Rynek i wyspę Pasiekę. Zwiedziły z zainteresowaniem Kamienicę Czynszową przy ul. Św. Wojciecha i wystawę etnograficzną w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie uczestniczyły również w warsztatach poświęconych ludowym wycinankom. Tu, jak się okazało, miała miejsce także największa, choć nieplanowana, atrakcja wycieczki – spotkanie z tiktokerką, panią Karmelarz. Czwartoklasiści zobaczyli też opolską aleję gwiazd, pomnik-armatę Brońmy Swego Opolskiego, opolską Nike, filharmonię, a z Wieży Piastowskiej podziwiali opolską Wenecję. Ponieważ pogoda dopisała, wycieczkę możemy uznać za bardzo udaną.

Dorota Fiebich

opole1.jpeg opole2.jpeg opole3.jpeg

1 czerwca 2022 DZIEŃ DZIECKA I SPORTU

Ach, co to był za dzień! Pierwszego czerwca, w dniu swojego święta, uczniowie kl.1-3 oraz 4-8 wzięli udział w zawodach sportowych. To był Dzień Sportu! Młodsi uczniowie zagrali w ,, palanta ", odbyły się wyścigi rzędów i przeciąganie liny. Starsi uczniowie również zagrali w "palanta", pobiegli sztafety i byli w pobliskim lesie na podchodach. W tym dniu wszyscy byli zwycięzcami. Dzień zakończył się ogniskiem, kiełbaskami, lodami i całą masą dziecięcych uśmiechów.\

Dzień Sportu1.jpeg dzień sportu2.jpeg dzień sportu3.jpeg dzień sportu4.jpeg dzień sportu5.jpeg

30 maja 2022 FESTYN RODZINNY

Rada Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie w dniu 28 maja 2022 r zorganizowała Festyn Rodzinny. Po długiej przerwie związanej z pandemią Rada Rodziców przygotowała wiele niespodzianek dla dzieci - tuż przed Dniem Dziecka. Na naszej imprezie zagrała również orkiestra i zatańczyły sekcje mażoretek. Był to wspaniały koncert muzyczny i przepiękny pokaz taneczny. Członkami orkiestry i mażoretek są uczniowie naszej szkoły. Dodatkowo uczniowie klas 1-4, pod nadzorem Pani instruktor, również się wspaniałe zaprezentowali i pokazali swoje umiejętności taneczne. Strażacy OSP w Murowie dla dzieci udostępnili wozy strażackie. Można było zobaczyć taki wóz od środka oraz podczas akcji. Dodatkowo na festynie można było zakupić wspaniałe książki na stoisku, które prowadziła p. Dorota Fiebich. Pani Maria Caban przygotowała stoisko ze swoimi pracami. Uczennice klasy siódmej pod okiem opiekunów malowały twarze. Było też stoisko z wirtualną rzeczywistością. Okulary VR udostępniał i uczył obsługi p. Dariusz Nawrot. Każde dziecko mogło również skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni. Na festynie można było skosztować przepyszne ciasta, kawę i grillowaną kiełbaskę. Oprawę muzyczną przygotował p. Jakub Liberda.

Wszystkim rodzicom, pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy bardzo dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim gościom, którzy mimo nienajlepszej pogody przybyli na festyn.

festyn.jpeg festyn2.jpeg festyn3.jpeg

24-26 maja 2022 EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW

egzamin.jpeg egzamin2.jpeg

23 maja 2022 MAŁY ARTYSTA 2.0 DLA MAMY

Uczniowie klasy II PSP w Murowie z p. Agatą Rarus wzięli udział w cyklicznych zajęciach artystycznych w bibliotece publicznej w Murowie. Tematem spotkania był zbliżający się Dzień Matki.

12 MAJA 2022 NA WYCIECZCE W STOLICY WOJEWÓDZTWA

12 maja klasa IV wraz z wychowawczynią, p. Dorotą Fiebich, oraz p. Jerzym Fiebichem pojechała na wycieczkę do Opola. Okazało się, że miasto, które wydawało się wszystkim uczniom doskonale znane, pozytywnie ich zaskoczyło. Dzieci miały okazję poznać trzy części Starego Miasta - Wzgórze Uniwersyteckie, Rynek i wyspę Pasiekę. Zwiedziły z zainteresowaniem Kamienicę Czynszową przy ul. Św. Wojciecha i wystawę etnograficzną w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie uczestniczyły również w warsztatach poświęconych ludowym wycinankom. Tu, jak się okazało, miała miejsce także największa, choć nieplanowana, atrakcja wycieczki – spotkanie z tiktokerką, panią Karmelarz. Czwartoklasiści zobaczyli też opolską aleję gwiazd, pomnik-armatę Brońmy Swego Opolskiego, opolską Nike, filharmonię, a z Wieży Piastowskiej podziwiali opolską Wenecję. Ponieważ pogoda dopisała, wycieczkę możemy uznać za bardzo udaną.

Dorota Fiebich

wycieczka opole.jpeg

9 maja 2022 DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

9.05 uczniowie kl.1-3 wzięli udział w obchodach Dnia Unii Europejskiej. Dzieci wykonywały flagi państw unijnych. Poznawały ich zwyczaje i kulturę. Na koniec dzieci z kl 3 zaprezentowały taniec hiszpański. W formie zabawy i na wesoło, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej.

dzień unii.jpeg

22 KWIETNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie szkoły złożyli dziś swoje obietnice dla naszej Planety- będą dbać, chronić i utrzymywać przyrodę w jak najlepszej kondycji. Pamiętajmy jednak, aby o Ziemię dbać nie tylko w taki wyjątkowy jak dziś dzień. Róbmy to codziennie!

dzień ziemi.jpeg

11 KWIETNIA 2022 MALI ARTYŚCI I WIELKANOCNE PISANKI

Uczniowie klasy II z niezawodną panią mgr Agatą Rarus stworzyli piękne świąteczne dekoracje. Dzieci z zapałem ozdabiały styropianowe jajka, które z powodzeniem ozdobią rodzinne, wielkanocne stoły. Zajęcia odbywają się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie, która dziękuje za wizytę i czeka na kolejne zajęcia!

mali artyści wielkanoc.jpeg

8 kwietnia 2022 DORADZTWO ZAWODOWE

W ramach doradztwa zawodowego dziewczyny z klasy ósmych bliżej poznały zawód cukiernika. Tosia z 8a już posiada fachowe umiejętności w tym zakresie. Przy pomocy koleżanek wykonała tort, który wszystkim smakował.

doradztwo.jpeg

5 kwietnia 2022 MALI ARTYŚCI w ŚWIECIE FIZYKI

Klasa II zgłębiała dziś tajniki klocków Gravitrax. Powstały skomplikowane konstrukcje i zawiłe korytarze dla wesołych kulek. A przy okazji dzieciaki nauczyły się kilku ważnych praw fizyki. Dziękujemy pani mgr Agacie Rarus za współpracę.

mali artyści-fizyka.jpeg

31 marca 2022 SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Uczennica klasy piątej, Joanna Kopka, została finalistką Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK 2022.Gratulujemy Joasi i życzymy dalszych sukcesów.

30 marca 2022 GMINNE ZAWODY SIATKARSKIE 

Reprezentacja siatkarska naszej szkoły w składzie: Aleksandra Rosicka, Bianca Skrzypek, Alicja Sitkiewicz, Filip Piegza, Filip Konieczny, Mateusz Jasiński, Wojciech Talacha, Mateusz Droege, Rostyslav Vyshynsky, wygrali dziś mecz towarzyski z reprezentacją PSP w Zagwiździu. Po długiej przerwie, spowodowanej pandemią, uczniowie ze sporym stresem podeszli do rozgrywek. Początkowo oddawaliśmy punkty drużynie przeciwnej ale na szczęście zawodnicy na czas się opamiętali i zmobilizowali do walki. Dziękujemy reprezentacji Zagwiździa za miłą i sportową atmosferę.

30 marca 2022 EKSPERYMENTALNA FIZYKA

Uczniowie klas ósmych sprawdzali zagadnienie z ruchem drgającym przeprowadzając doświadczenia na lekcjach fizyki. Wykorzystywali do tego wahadła, stopery i kalkulatory. Na koniec doświadczeń wyznaczyli częstotliwość drgań i okres drgań dla każdego z dwóch wahadeł. Wszyscy pilnie i wytrwale pracowali do końca lekcji.

23 marca 2022 PIERWSZA POMOC

Pierwsza pomoc...bez wątpienia najważniejszy przedmiot w obecnych czasach. Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą nabywając wiele praktycznych umiejętności. Przeszkoliliśmy w tym roku około 35 uczniów z klas III i VII.

ppp.jpeg

22 marca 2022 DIGITAL KIDS

Uczniowie klasy 2 na zajęciach z edukacji informatycznej odkrywali tajniki algorytmiki. Tablety oraz gra "Scottie Go!" ułatwiła im to zadanie. Uczniowie rozwiązywali różnego rodzaju zagadki. Poradzili sobie z nimi świetnie. Na zajęciach uczniowie wykorzystywali pomoce dydaktyczne Gminnej Biblioteki Publicznej w Murowie z projektu #Digitalkids i Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie.

16 marca 2022 DARY DLA UCHODŹCÓW

Wszystkim osobom, które wspierają naszą akcję dotyczącą pomocy dla uchodźców z Ukrainy bardzo dziękujemy. Dzisiaj przekazaliśmy już drugą partię zgromadzonych rzeczy - m. in. żywność, kosmetyki i chemia. Nasza akcja nadal trwa. Możecie przynosić do szkoły również odzież wiosenną. Dziękujemy i zachęcamy do kontynuowania akcji. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

pomocukrainie1.jpeg pomocukrainie2.jpeg pomocukrainie3.jpeg

15 marca 2022  WARSZTATY KOMIKSU

Uczniowie klasy VIII a uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu. 15 marca 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie wzięli udział w warsztatach komiksu, które poprowadził Szymon Teluk – artysta, rysownik specjalizujący się w komiksie, ilustracji i karykaturze, a także wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. W części teoretycznej spotkania prowadzący krótko przedstawił historię komiksu, etapy powstawania pasków z obrazkami oraz przybliżył, posiłkując się doświadczeniami uczniów, język komiksu. W drugiej części warsztatów uczestnicy otrzymali zadanie narysowania własnej historyjki obrazkowej. Korzystając ze wskazówek prowadzącego i pokonując brak wiary we własne możliwości, uczniowie stworzyli wiele ciekawych prac. Okazało się bowiem, że nie potrzeba do tego niezwykłych umiejętności plastycznych. Bardziej liczą się chęci, zaangażowanie oraz dobry, ciekawy, nie zawsze oczywisty, pomysł. Dziękujemy Pani Halinie Lubacz, dyrektor GBP w Murowie, za organizację tego niezwykle interesującego, twórczego spotkania i zaproszenie do uczestnictwa w nim.

komiks1.jpeg komix2.jpeg komix3.jpeg komix4.jpeg komix5.jpeg

10 marca 2022 DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

W czwartek 10.03.2022r. w PSP w Murowie odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w naszej szkole. Pokazaliśmy gościom jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Nauczyciele kilku klas(p. Kasprzik Jolanta, p. Szaforz Karina, p. Marcinkowska Maria i p. Zofia Nawrot- dyrektor szkoły) zaproponowali gościom ciekawe zajęcia. Na zakończenie przyszli uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek i wyszli ze szkoły z uśmiechniętymi buzkami na twarzy i balonikach.

GÓRA GROSZA

Tradycją naszej szkoły jest udział w akcji charytatywnej Góra Grosza. I tym razem uczniowie nie zawiedli. Zebraliśmy 218 zł i 10 gr.

Góra grosza1.jpeg    góra grosza3.jpeg    góra grosza2.jpeg

LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

logo-Laboratoria_Przyszłości_poziom_kolor.png

Publiczna Szkoła Podstawowa w Murowie uczestnicy w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki "Laboratorium przyszłości". W ramach tego programu otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 60 000 zł.
Za otrzymaną kwotę szkoła, zgodnie w wymogiem MEiN, doposaży się w:

 • drukarka 3D z akcesoriami
 • mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
 • sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
 • stacje lutownicze

Udało nam się już zakupić długopisy 3D, lutownicę i stoły warsztatowe stolarskie. Oczekujemy na drukarkę 3D, okulary VR. W niedługim czasie będziemy zakupywali kolejne pomoce.
Zajęcia z nowymi pomocami dydaktycznymi będą organizowane od września 2022 r.

Dzięki "Laboratorium przyszłości" uczniowie będą mogli rozwijać kreatywne myślenie, uczyć się obsługi nowych urządzeń. Nowy sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne.

AKCJA ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI

PDFakcja zbieramy elektrośmieci.pdf

plakat WDZE-1.jpeg

Zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Czytelnikom życzą: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie PSP w Murowie.

święta.jpeg

W naszej szkole trwa już nauka zdalna ale uczniowie zdążyli jeszcze podzielić się ze sobą świątecznymi prezentami i zjeść wigilijne potrawy. Niestety podzielenie się opłatkiem w czasie pandemii było niemożliwe ale bycie dobrym dla drugiego człowieka to jak wymiana opłatków serc.

wigilia1.jpeg    wigilia2.jpeg    wigilia3.jpeg    wigilia4.jpeg  

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-21-tys-zgloszen-do-akcji-szkola-do-hymnu--wielki-final-inicjatywy-mein.

Z wyrazami szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy
Ministerstwo Edukacji i Nauki

19 listopada 2021

POZNAJ POLSKĘ -logo.jpeg     MEiN - logo.jpeg

18.11. uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Opola. Wycieczka miała na celu poznanie walorów historyczno - przyrodniczych naszego regionu. Dzieci zwiedziły Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie uczestniczyły w zajęciach rytmicznych oraz bawiły się w nagrywanie piosenek. Interesująca była wystawa poświęcona artystom, którzy występowali w opolskim amfiteatrze. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych w Muzeum Śląska Opolskiego. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się spacer po kamienicy czynszowej. Na kolejnych piętrach kamienicy można było zobaczyć mieszkania z charakterystycznym wyposażeniem z przełomu IX i XX wieku. Wycieczka była bardzo interesująca, a dzieci wróciły z niej zadowolone i zainteresowane poznawaniem swojego regionu.

wycieczka I-III.jpeg    wycieczka I-III.2.jpeg    wycieczka I-III.3.jpeg

16 listopada 2021

Co miesiąc inna klasa sprząta teren parku przy PSP w Murowie. Tym razem, to uczniowie klasy 2, posprzątali park i tereny rekreacyjne.

sprzątanie parku.jpeg

13 listopada 2021

Grupa naszych uczniów z klas 1-3 bierze udział w programie LZS "Umiem pływać". Co tydzień jeżdżą na krytą pływalnię "Wodna Nuta" w Opolu, gdzie pod okiem trenerów uczą się pływania.

nauka pływania.jpeg

11 listopada 2021

Dziś świętowaliśmy Dzień Niepodległości w naszej szkole. Uczniowie odświętnie ubrani odśpiewali hymn, pieśni legionowe i patriotyczne, wyrecytowali wiersze... a to wszystko z powagą i w zadumie podczas specjalnej akademii, która okazała się wspaniałą lekcją historii.

dzień niepodległości.jpeg

PROGRAM POZNAJ POLSKĘ

POZNAJ POLSKĘ -logo.jpeg MEiN - logo.jpeg

Nasza szkoła bierze udział w programie "POZNAJ POLSKĘ" współfinansowanym przez MEiN. W ramach tego programu uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Nysie i w Prudniku.

„POZNAJ POLSKĘ” – WYCIECZKA DO PRUDNIKA I NYSY

W dniach 26.-27.10.2021 r. uczniowie klas IV-VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie uczestniczyli w wycieczce do Prudnika i Nysy zorganizowanej w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”. Poznawanie naszego regionu rozpoczęliśmy od spaceru po Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, gdzie wśród zabytków architektury drewnianej Opolszczyzny niektórzy ze zdziwieniem wypatrzyli pochodzący z Murowa spichlerz. Tu również, pod okiem nauczycielki plastyki, odbył się plener plastyczny. Z Opola udaliśmy się do Prudnika. Po zakwaterowaniu w schronisku młodzieżowym i obiedzie, pod opieką przewodnika pana Marcina, wyruszyliśmy do Prudnika Lasu. Znajduje się tu klasztor oo. franciszkanów znany przede wszystkim jako miejsce internowania w latach 50 -tych XX wieku kardynała, prymasa Stefana Wyszyńskiego. Mieliśmy okazję zwiedzić kościół – sanktuarium św. Józefa oraz poznać jego historię, a także wejść do celi, w której mieszkał prymas i obejrzeć pamiątki po nim. Podziwialiśmy też niezwykłą Grotę Lurdzką. Z Prudnika Lasu malowniczymi dróżkami, po pagórkach wśród pól, wróciliśmy późnym popołudniem do schroniska. Po kolacji odbyły się jeszcze spotkania klasowe. Drugiego dnia wycieczki uczniowie podzieleni na grupy uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Ziemi Prudnickiej – wykonywali własne ekologiczne torby lub tkali kolorowe bransoletki. Wszystkie grupy, oprowadzane przez lokalnych przewodników, miały również okazję poznać zabytki i ciekawe miejsca Prudnika. Po obiedzie przejechaliśmy autokarem do Nysy, gdzie zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta. Między innymi podziwialiśmy piękną nyską bazylikę. Do Murowa dotarliśmy już po zmroku, nieco zmęczeni, ale w dobrych humorach. Dopisała również pogoda, dzięki czemu możliwe było zrealizowanie wszystkich punktów programu.

Bazylika_św._Jakuba_i_św._Agnieszki_w_Nysie-1.jpeg    Bazylika_św._Jakuba_i_św._Agnieszki_w_Nysie-2.jpeg    Muzeum_Wsi_Opolskiej_w_Opolu.jpeg    Muzeum_Ziemi_Prudnickiej_w_Prudniku.jpeg    Prudnik_Śląski miejsce_uwięzienia_Prymasa-2.jpeg    Prudnik_Śląski–miejsce_uwięzienia_Prymasa-1.jpeg    Prudnik_Śląski–miejsce_uwięzienia_Prymasa-3.jpeg

19 października 2021 r. AKCJA PRZERWA NA CZYTANIE

 19 października w naszej szkole czytano na przerwach - w klasach, na korytarzu, w bibliotece. Tu ruch był większy niż zwykle - zapominalscy wypożyczali książki, a niektórzy uwili sobie czytelnicze gniazdka. Bardziej kreatywni uczniowie przybyli do szkoły przebrani za bohaterów książek, a niewprawieni jeszcze w samodzielnym czytaniu mogli posłuchać bajki czytanej przez ucznia klasy 7, Patryka Cichowskiego.

Przerwa na czytanie 2.jpeg Przerwa na czytanie 1.jpeg   Przerwa na czytanie 3.jpeg

14 października 2021

Dziś obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Był uroczysty apel z satyryczną częścią artystyczną, kwiatami, śpiewem...z podziękowaniami.

KEN.jpeg

12 paździrnika 2021

Dziś klasa 3 mogła uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem możliwości wirtualnego placu zabaw w ramach projektu Digital Kids realizowanego w GBP w Murowie. Dziękujemy.

Digital Kids.jpeg

PRZERWA NA CZYTANIE

19 października 2021 roku (wtorek) nasza szkoła weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". Jej celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego, a także pobicie zeszłorocznego rekordu, który wyniósł 158809 osób czytających w czasie przerw szkolnych. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". W dniu akcji, 19.10.2021 r. wszyscy uczniowie i pracownicy przychodzą do szkoły z książkami, własnymi lub wypożyczonymi z biblioteki, które będziemy czytać na przerwach. KAŻDY CZYTA TO, CO LUBI. Zachęcamy, aby w tym dniu jak najwięcej uczniów przyszło do szkoły przebranych za bohaterów książek. Można też przynieść sobie kocyk czy poduszkę, aby czytanie było wygodniejsze. Dla uczniów klas młodszych, którzy nie czytają jeszcze samodzielnie lub wolą słuchać, przygotowana zostanie tzw. strefa czytania, w której czytać im będą koleżanki ze starszych klas. Dorota Fiebich

przerwa na czytanie.jpeg

ZDROWYM BYĆ! Dziś pierwszaki robiły surówkę z marchwi i jabłek. Nie wszystkie marchewki zdążyły być starte, gdyż zostały zjedzone. Nie szkodzi. Ważne, że będziemy pamiętać o jedzeniu warzyw i owoców.

gotowanie.jpeg

5 października 2021

Podczas zajęć z pierwszej pomocy uczyliśmy się w tym tygodniu opatrywać zranienia. Wcześniej przerobiliśmy niezliczoną ilość sytuacji, które mogą się wydarzyć, a w której trzeba bedzie wezwać pomoc. Zajęcia potrzebne jak żadne inne, bo uczą jak ratować to co najcenniejsze - ludzkie życie!

K. Proth

pierwsza pomoc.jpeg

W ramach działań proekologicznych podejmowanych w naszej szkole oraz Akcji Sprzątania Świata klasa 8 a wysprzątała las w okolicach Kopca w Murowie.

4 października 2021 roku uczniowie klasy pierwszej i drugiej brali udział w przedstawieniu zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę w Murowie pt. ,,Porwanie Baltazara Gąbki ". Dzieci aktywnie w nim uczestniczyły, a przy okazji świetnie się bawiły.

przedstawienie.jpeg

1 października 202 1 roku odbyło się spotkanie z policjantem we wszystkich klasach 1-3. Pan policjant przybliżył zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wyjaśnił jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały elementy odblaskowe i słodki upominek.

policjant.jpeg

ZIELONA SZKOŁA

Od 13 września do 17 uczniowie naszej szkole przebywali na zamku w pięknej Mosznej. W pierwszym dniu było przywitanie w Akademii Pana Hrabiego, zajęcia z savoir vivru, wieczorne zwiedzanie zamku i lekcje eliksirów. W drugim dniu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych Castello. Następnie mieliśmy ABC w Akademii Hrabiego-gry i zabawy. Wieczorny seans filmowy zakończył cudowny kolejny dzień naszego pobytu na zamku. Trzeci dzień naszej zielonej szkoły rozpoczęliśmy kulinarnie. Poznaliśmy tajemnice zamkowego jadła. Następnie odbyła się gra terenowa -poszukiwanie skarbu. Dyskoteka - karaoke zakończyła kolejny pełen wrażeń dzień. Olimpiada Zamkowa czyli rywalizujemy ale grunt to dobra zabawa, gry terenowe i ognisko to atrakcje czwartego dnia pobytu w Mosznej. W ostatni dzień naszej zielonej szkoły mieliśmy spotkanie z lokalnymi rzemieślnikami, pasowanie na członka Akademii no i pożegnanie z Akademią. Przed wyjazdem do domu zwiedziliśmy jeszcze fabrykę robotów. Pobyt na zielonej szkole uznajemy za bardzo udany. Wszystkim się bardzo podobało. Spędziliśmy te 5 dni na zamku w Mosznej miło, wesoło, a przede wszystkim razem. Wszyscy bawiliśmy się świetnie. 

Uczestnicy wraz z opiekunkami Anastazja Puto, Marta Talacha i Mariola Marcinkowska

Ziel.szkoła3.jpeg     Ziel.szkoła2.jpeg     Ziel.szkola1.jpeg

 

MAŁY ARTYSTA 2.0 CZYLI ZABAWA SZTUKĄ

W bieżącym roku szkolnym, w ramach Koła Naukowego, uczniowie klasy 2 będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Gminną Bibliotekę w Murowie. Na zajęciach wykorzystywane będą nowe technologie informatyczne, które rozwiną kreatywność uczniów oraz pozwolą mile spędzić czas.

2.0 - 1.jpeg    2.0 - 2.jpeg    2.0 - 3.jpeg


VII MUROWSKI BIEG PARKOWY

Dziś odbył się VII Murowski Bieg Parkowy...Udział wzięły wszystkie szkoły i przedszkola w gminie. Dzieci pięknie rywalizowały ze sobą. Obyło się bez upadków, otarć i kontuzji. Medalistów wymienimy w osobnym poście, a dziś gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości, kondycji i samozaparcia. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu biegu Marszałkowi Województwa Opolskiego, który objął nas swoim honorowym patronatem, Wójtowi Gminy Murów, dyrektorom szkół i przedszkoli oraz opiekunom. Wszystko przebiegło sprawnie, szybko i bez zakłóceń. Nawet słońce nam kibicowało, a między kroplami deszczu udało się naszym zawodnikom zdobyć piękne medale.

A oto klasyfikacja medalowa:

Przedszkole – 200m

1. Liliana Piegza (PP Murów)

2. Lena Kowalska (PP Zagwiździe)

3. Sylwia Cichowska (PP Murów)

1. Leon Grabowski ( PP B-ce)

2. Alan Panuś (PP Zagwiździe)

3. Oliver Jonderko (PP B-ce)

KLASA I – 300m

1. Hanna Niemiec (PSP B-ce)

2. Alicja Morka (PSP B-ce)

3. Emma Szubert (PSP B-ce)

1. Filip Basta (PSP Zagwiździe)

2. Alan Miskala (PSP Murów)

3. Jakub Petela ( PSP B-ce)

KLASA II – 300m

1. Magdalena Borucka (PSP Murów)

2. Maja Droege (PSP Murów)

3. Karolina Fila (PSP Zagwiździe)

1. Jan Kapica (PSP B-ce)

2. Patryk Bronowicki (PSP Murów)

3. Jerzy Kopka (PSP Murów)

KLASA III – 300m

1. Pola Piegza (PSP Murów)

2. Paula Miskala (PSP Murów)

3. Hanna Jasińska (PSP Murów)

1. Dominik Jasiński (PSP Murów)

2. Szymon Kurt (PSP Zagwiździe)

3. Filip Babik (PSP Murów)

KLASA IV – 600m

1. Nikola Czorniczek (PSP Murów)

2. Maja Cieślak (PSP Zagwiździe)

3. Julia Kołkowska (PSP Murów)

1. Franciszek Gollenia (PSP Zagwiździe)

2. Wiktor Kapica (PSP B-ce)

3. Filip Ścieranka (PSP B-ce)

KLASA V – 600m

1. Joanna Kopka (PSP Murów)

2. Kalina Cichowska (PSP Murów) i Maja Figurska (PSP B-ce)

3. Zuzanna Matyszok (PSP B-ce)

1. Franciszek Duraj (PSP Murów)

2. Samuel Maciejok (PSP B-ce)

3. Denis Cyrys (PSP Murów)

KLASA VI – 600m/ 800m

1. Daria Wyzgała (PSP B-ce)

2. Brak

3. Brak

1. Miłosz Brzezowski (PSP B-ce)

2. Igor Panuś (PSP Murów)

3. Paweł Wanzel (PSP Murów)

KLASA VII – 800m

1. Maja Littmann (PSP Zagwiździe)

2. Samanta Gurazdowska (PSP Zagwiździe)

3. Anna Bitner (PSP Zagwiździe)

1. Maksymilian Brocki (PSP Zagwiździe)

2. Kewin Komainda (PSP B-ce)

3. Przemysław Dyczek (PSP B-ce)

KLASA VIII – 800m/ 1000m

1. Aleksandra Rosicka (PSP Murów)

2. Antonina Fiech (PSP Murów)

3. Brak

1. Wojciech Talacha (PSP Murów)

2. Mateusz Jasiński (PSP Murów)

3. Fraciszek Figurski (PSP B-ce)

Gratulujemy sukcesów! 

K. Proth

Bieg Parkowy 1.jpeg   bieg parkowy 2.jpeg    bieg parkowy 3.jpeg    bieg parkowy 4.jpeg


BILINGUA - Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

11.09.2021 roku przeprowadzono, w ramach projektu prowadzonego przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, warsztaty z języka niemieckiego, w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie. W projekcie wzięły udział klasy II, III i VIIIa. Zajęcia prowadziła Pani Barbara Chyłka- doradczyni ds. polsko- niemieckiej dwujęzyczności w województwie opolskim.

BILINGUA1.jpeg     BILINGUA2.jpeg


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1, 2, 3... rok szkolny zaczynasz Ty!!! Z nadzieją, że kolejna fala covidowa nie pokrzyżuje nam planów szkolnych rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/ 2022. Dziewięcioro uczniów zasiliło szeregi klasy pierwszej. Dziś zostali uroczyście pasowani na uczniów. Wszystkim uczniom u progu nowego roku życzymy zdrowia, sukcesów w nauce i dużego poczucia humoru.

rozpocz.roku szkolnego 21-22.jpeg    rozpocz.roku szkolnego 21-22.1jpg.jpeg    rozpocz.roku szkolnego 21-22.2jpg.jpeg


ROK SZKOLNY 2020/ 2021

30 czerwca 2021

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w projekcie unijnym ,,Podnosimy jakość edukacji w Gminie Murów ". W ramach projektu, odbywały się zajęcia wyrównawcze i artystyczne. Uczniowie w formie zabaw, konkursów pogłębiali swoją wiedzę, rozwijali się artystycznie i mile spędzali czas.


26 czerwca 2021 

14.kwietnia 2021r. przeprowadzony został finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK 2021 pod hasłem: Droga do beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego organizatorem jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu wraz z Opolskim Kuratorium Oświaty. Spośród blisko 800 uczestników szkoły podstawowej Diecezjalna Komisja Konkursowa wyłoniła 76 laureatów w grupie młodszej IV-VI oraz 90 laureatów w starszej grupie wiekowej VII-VIII. Z naszej szkoły 12 uczniów wzięło udział w tym konkursie. Oliwia Grubiak z kl. VIII została finalistką. Bartosz Talacha z kl. IV i Olga Miękina z kl. VIII zostali LAUREATAMI. Gratuluję uzyskanych wyników i życzę dalszych sukcesów. Ananastazja Puto


25 czerwca 2021 

Dziś podczas dwóch akademii pożegnaliśmy stary rok szkolny. Były wyróżnienia, śpiew, trochę łez radości i smutku nawet... Pan Wójt wręczył specjalne nagrody naszym Super-Uczniom. Wszystkim życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji.


18 czerwca 2021

Uczniowie klas młodszych i starszych, wzięli udział w warsztatach na temat zagrożeń jakie wynikają z rozwoju nowoczesnych technologii, portali społecznościowych itp. Warsztaty były ciekawe, a uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli.


15 czerwca 2021

Uczniowie klas młodszych, udali się na wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku. Co to była za wycieczka!!!! Spacer podziemnymi korytarzami, płukanie złota, szał kupowania pamiątek oraz pyszny obiadek. Wszyscy wrócili zmęczeni, jednak ogromnie zadowoleni.


1 czerwca 2021

1 czerwca uczniowie klas 1-3 obchodzili swoje święto. Uczestniczyli w zorganizowanym przez policję konkursie plastycznym,, Bezpieczne wakacje " , gdzie nagrodą była przejażdżka samochodem policyjnym. Dzieci brały również udział w zabawach oraz grach sprawnościowych.

1 czerwca dopisała pogoda i odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka, w ramach, którego odbył się również Dzień Sportu. Dzieci bawiły się konkurując ze sobą w wielu konkurencjach sportowych. Rok temu impreza z powodu covi-19 się nie odbyła co sprawiło, że dzieci z podwójnym zaangażowaniem się zorganizowały. Brawa dla wszystkich!


26 maja 2021

Rozpoczęły się egzaminy... Nasi Ósmoklasiści będą walczyć o jak najlepsze wyniki z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Wszystkim życzymy sukcesów i zdobycia takiej liczby punktów, by dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.


15 marca 2021

Szanowni Państwo, w związku z realizacją projektu OP@LSKIE DLA PODSTWÓWEK – zdalne nauczanie zbliża!, w ramach którego Samorząd Województwa Opolskiego przekazuje w sumie 4.957 laptopów do szkół podstawowych w całym regionie nasza szkoła otrzymała 8 nowych laptopów:-)


11 luty 2021

Prawie przez cały rok 2020 w naszej szkole, przy wsparciu Banku Żywności w Opolu, był realizowany projekt „Ekomisja – nie marnuję”. W klasach starszych odbywały się zajęcia z edukatorem i warsztaty projektowe, a na koniec powstała wystawa dla młodszych klas. Niedawno miał miejsce podsumowanie. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie w postaci blendera, który wykorzystamy do przygotowywania zdrowych posiłków.


10 listopada 2020

Nasza szkołą wzięła udział w akcji MEN "Szkołą do hymnu". We wtorek o godzinie 11:11 uczniowie otrzymali linki z podkładem muzycznym Mazurka Dąbrowskiego...w ten sposób uczciliśmy Święto Niepodległości w naszej szkole.


19 października 2020

SZKOLNY KLUB WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ

W ramach zajęć przygotowujących do wymian międzynarodowych uczniowie uczestniczyli między innymi w takich zajęciach jak:

- ognisko z pieczeniem kiełbasek jako forma spotkania towarzyskiego,

- gry i zabawy ruchowe integrujące grupę,

- spływ kajakowy jako jedna z atrakcji turystycznych naszej gminy.


19 października 2020

WARSZTATY EKOLOGICZNE

Uczniowie klas I – VIII wzięli udział w projekcie „Warsztaty ekologiczne”, realizowanym przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Godzinne zajęcia, osobne dla każdej z klas, były finansowane w całości ze środków Unii Europejskiej.

Poruszono takie zagadnienia jak: segregacja odpadów, smog oraz zanieczyszczenia wód. Na koniec każde dziecko otrzymało imienny dyplom, a ponadto każdej klasie wręczono grę ekologiczną. Nasi uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy, ale zawsze warto przypomnieć informacje tak ważne dla naszego zdrowia. JF


19 października 2020

DZIELNICOWY BLIŻEJ SZKOŁY

Z inicjatywy pedagoga szkolnego pana J. Fiebicha, na zaproszenie pani dyrektor Z. Nawrot, nasz nowy dzielnicowy, sierżant sztabowy Tomasz Spiecha spotkał się ze społecznością uczniowską naszej szkoły. Celem spotkania było przybliżenie uczniom informacji na temat konsekwencji prawnych różnych niepożądanych zachowań na terenie szkoły i w czasie wolnym. Dzielnicowy przypomniał uczniom o obowiązku przestrzegania regulaminów szkolnych, regularnym uczęszczaniu na zajęcia lekcyjne oraz zapanowaniu nad emocjami i unikaniu zachowań negatywnych, takich jak: groźby, wymuszenia, kradzieże, zniesławienia, hejty, pobicia, nagrywanie i publikowanie bez zgody wizerunku, niszczenie mienia oraz naruszenie prywatności. Odpowiedzialnymi za wykroczenia są też uczniowie, którzy są świadkami zajść, pomagają je ukryć, mówią nieprawdę bądź biernie się przyglądają. Uczniowie powinni być świadomi, iż od 13 roku życia ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny w trzech instytucjach: sądach karnych, sądach rodzinnych i ocenie ze sprawowania w szkole. Rodzice natomiast mogą być pociągnięci do odpowiedzialności materialnej za wyrządzone krzywdy. Spotkanie miało uświadomić uczestnikom, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za atmosferę, bezpieczeństwo i wizerunek naszej szkoły. Jestem bezpieczny, gdy wszyscy wokół mnie czują się bezpiecznie i dobrze. Dziękujemy panu Tomkowi za poświęcony czas i obiecujemy nie sprawiać wielu kłopotów.


26 września 2020

Wizyta w Zaczarowanym Świecie w Opolu zakończona sukcesem. Były zajęcia o pszczołach, zajęcia muzyczne i o świetle, o architekturze... Świetna zabawa, podświadoma nauka i mile spędzone sobotnie przedpołudnie. To już drugi i na razie ostatni wyjazd w tym semestrze. Pozdrawiamy-A. Puto, A. Rarus, K. Proth

12 września 2020

WYJAZD DO ZACZAROWANEGO ŚWIATA

Uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w zajęciach w Zaczarowany Świecie. Zajęcia były bardzo ciekawe, prowadzone metodą eksperymentu, a uczniowie mogli w nich aktywnie uczestniczyć. 

wyjazd Zaczarowany Świat 12.09.2020.4.jpeg    wyjazd Zaczarowany Świat 12.09.2020.2.jpeg   wyjazd Zaczarowany Świat 12.09.2020.3.jpeg

1 września 2020

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

No i stało się... Skończyły się wakacje. Rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2020/ 2021. Przyjęliśmy do naszej społeczności uczniowskiej 13 nowych uczniów klasy pierwszej. Wszystkim uczniom życzymy szkolnych sukcesów na swoją miarę oraz duuużo zdrowia.

RRZ1


Drodzy Rodzice i Uczniowie!
W obecnym roku szkolnym wspólnie dobiegliśmy do mety „WAKACJE 2020”. Tym razem był to bieg z przeszkodami i tylko dzięki dobrej współpracy możliwym stało się jego ukończenie.
Dzisiaj szczególnie pragnę podziękować Rodzicom, dzięki którym ostatni okres nauki był w ogólne możliwy. Bardzo dziękuję za pomoc i zrozumienie, początkowo podczas nauczania stacjonarnego, później - i tu szczególne podziękowania - podczas nauczania zdalnego. Bez Państwa pomocy wiele zadań i rozwiązanie wielu problemów nie byłoby możliwe. Chciałabym Państwu życzyć udanego wypoczynku w wakacje, udanych urlopów oraz samych radosnych chwil podczas tego lata.
Kochani Uczniowie, Wam również dziękuję za wspólnie przepracowany kolejny rok szkolny. Dołożyliście wielu starań, aby w dniu dzisiejszym odebrać swoje świadectwo, „uścisnąć” z dumą dłoń wychowawcy, a potem z radością pochwalić się osiągniętymi ocenami swojej rodzinie i znajomym. Życzę Wam drodzy Uczniowie, abyście wypoczęli w te wakacje, aby każdy dzień był słoneczny. Mam nadzieję, że wakacje te będą dla Was nową, niepowtarzalną przygodą, którą będziecie w późniejszych latach swojego życia mile wspominać.
Uczniom klasy ósmej życzę samych sukcesów w nowej szkole. Aby wybory, których dokonacie, były trafne, przynosiły Wam w kolejnych latach życia samą radość. By na Waszej drodze były tylko słoneczne dni.
Mam nadzieję, że kolejny rok szkolny rozpoczniemy tradycyjnie i będziemy mogli się spotkać na terenie szkoły.


Z wyrazami szacunku
Zofia Nawrot – dyrektor szkoły


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/ 2020 i ODBIÓR ŚWIADECTW!!!
W związku z obecną sytuacją nie możemy zorganizować tradycyjnego apelu z okazji zakończenia roku szkolnego, dlatego zapraszamy Was po odbiór świadectw w piątek, 26 czerwca 2020, według poniższego harmonogram:
8:00 - msza w murowskim kościele
9:00 - kl. I numery w dzienniku od 1 do 10
9:30 - kl. I numery w dzienniku od 11 do 20
10:00 - kl. II
10:30 - kl. III
11:00 - kl. IV
11:30 - kl. V
12:00 - kl. VIa
12:30 - kl. VIb
13:00 - kl. VII
13:30 - kl. VIII
Rozdanie świadectw odbędzie się na boisku asfaltowym za szkołą. Wejście na teren będzie możliwe tylko przez boczną bramę, gdzie będzie można również wjechać samochodem i zaparkować na boisku (wejście główne tego dnia będzie zamknięte, a uczniowie nie będą mieli możliwości wejścia do budynku).
Dyplomy i nagrody książkowe dla klas I - VII będą rozdawane na apelu po powrocie do szkoły.
Prosimy wszystkich o przestrzeganie obostrzeń - obowiązkowej maseczce oraz zachowywaniu odległości!
Świadectwa nieodebrane w piątek, będą czekały w sekretariacie szkoły w poniedziałek - 29 czerwca do godz. 13:00.

PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ O OBOWIĄZKU ODDAWANIA PODRĘCZNIKÓW I KLUCZY DO SZAFEK!
Anna Puławska


POMOC PEDAGOGA, PSYCHOLOGA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
W tym trudnym czasie chcemy wyjść do Państwa również z pomocą pedagogiczno - psychologiczną, Sposób komunikacji ze szkolnym pedagogiem, psychologiem, bibliotekarzem... został do Państwa i do Waszych dzieci przesłany za pomocą e-dziennika.

Komunikat w sprawie nauczania zdalnego w terminie 25.03 do 08.04.2020 r.

PDFInformacja dla rodzica.pdf

E-learning w czasie zawieszenia zajęć z powodu pandemii koronawirusa

Informujemy, że od poniedziałku, tj. 16. 03. 2020 roku uruchamiamy e- learning dla uczniów PSP w Murowie. Materiały będą udostępniane na naszej stronie internetowej w zakładce e - learning. Prosimy zastosować się do zaleceń oraz terminów wyznaczanych przez nauczycieli. Nauka trwa, mimo że uczniowie nie przychodzą do szkoły.

 

UWAGA, KORONAWIRUS, WAŻNE!!!

PDFInformacja dotycząca zawieszenia zajęć w szkołach.pdf

Szanowni Rodzice!

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o zawieszeniu prowadzenia zajęć w dniach od 12 do 25 marca 2020 r.
W godzinach popołudniowych przekażemy Państwu szczegółową informację na temat sprawowania opieki nad uczniami, których rodzice będą zmuszeni wysłać swoje dzieci do szkoły w dniu jutrzejszym. Informacje na ten temat zamieszczone będą na stronach internetowych Gminy Murów oraz naszej placówki.

Z poważaniem.
Zofia Nawrot – dyrektor szkoły--

Drodzy Rodzice,

W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi koronawirusa prosimy o przypominaniu dzieciom o tym, jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, przede wszystkim częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania - odpowiednie instrukcje pokazujące jak prawidłowo myć ręce wiszą w szkolnych łazienkach. Proszę również, aby nie posyłali Państwo do szkoły uczniów, którzy są chorzy. Bieżące komunikaty publikowane są na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, które uruchomiło również specjalną infolinię - 800 190 590.

Zapraszamy do zapoznania się z infografikami, które wywieszone są również na gazetce szkolnej.

Dyrektor Szkoły - Zofia Nawrot

ZGŁOSZENIE DZIECKA DO KLASY I

PDFInformacja.pdf

PDFTERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO - informcja do podania publicznego.pdf

ZJAZD KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH DIECEZJI OPOLSKIEJ

W sobotę, 25. stycznia, grupa wolontariuszy - kolędników misyjnych wzięła udział w XV Zjeździe Kolędników Misyjnych Diecezji Opolskiej. W przeglądzie uczestniczyło osiem parafii. Po występach dzieci miały okazję posłuchać o ciężkiej pracy misjonarzy polskich w Peru. Wystąpił także założyciel misji na Opolszczyźnie oraz kleryk z Togo. Na koniec na wolontariuszy czekał słodki poczęstunek oraz upominki. Przygotowanie dzieci: A.Puto, foto: M.Talacha.

KOLĘDNICY RITA.jpeg

BANK ŻYWNOŚCI

Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Ekomisja nie marnuję”, której organizatorem jest Bank Żywności. Odbyły się pierwsze zajęcia w klasach VI – VIII, a teraz czas na przygotowanie prezentacji. Uczniowie w różnych formach spróbują namówić kolegów do działań na rzecz ratowania naszej planety.

IMG_0909.jpeg

KOLĘDNICY

Grupka uczniów ze szkolnego koła wolontariatu jest zaangażowana w dziele”Kolędnicy misyjni”. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020 już po raz trzeci ruszyli młodzi kolędnicy do odwiedzanych domów i Urzędów zanosząc dobrą nowinę o Bożym Narodzeniu. Chodziliśmy w 7-osobowej grupie. Odwiedziliśmy 12 domów, Urząd Gminy i Przedszkole Publiczne w Murowie. Kolędnicy misyjni przygotowują wcześniej specjalną scenkę, śpiewają kolędy i zbierają pieniądze, które przeznaczone są na pomoc dzieciom w krajach misyjnych. Warto kolędować, aby ludzie mogli doświadczyć obecności maleńkiego Jezuska w swoim domu, aby sprawić radość osobom starszym i samotnym, a przy okazji, aby pomóc dzieciom, które tego potrzebują. W tym roku są zbierane fundusze na potrzeby dzieci w Amazonii. Kolędnicy misyjni zostali przez wszystkich odwiedzanych ludzi serdecznie przyjmowani. Nasi młodzi kolędnicy misyjni zebrali 830zł 76gr.

Pozdrawiam wszystkich przyjaciół misji!

Anastazja Puto- opiekunka grupy

IMG_1813.jpeg

HISTORIA PRZYJAŹNI BOGA I CZŁOWIEKA

Tradycyjnie już w naszej szkole, w okresie przedświątecznym, wystawiane są jasełka, przygotowywane przez uczniów. Nie inaczej było i w bieżącym roku szkolnym. Tym razem w świąteczną atmosferę, pod opieką pań: Anastazji Puto, Marty Talachy oraz Katarzyny Proth, wprowadziły nas dzieci z klas V, VIA oraz VIB.

20. grudnia cała społeczność szkolna, wraz z zaproszonymi gośćmi, zgromadziła się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć przedstawienie o historii przyjaźni Boga i człowieka. Rozpoczęło się ono pantomimą opowiadającą o stworzeniu człowieka, jego życiu w Raju i … zniszczeniu więzi z Bogiem wskutek zerwania zakazanego owocu. W kolejnych minutach inscenizacji, przy dźwiękach kolęd i pastorałek, młodzi aktorzy przeprowadzali widownię przez historię odrodzenia przyjaźni ludzi i Boga za pośrednictwem Narodzenia Dzieciątka Jezus. Wspólne kolędowanie było głośne i radosne, a świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Po przedstawieniu przybyłych gości zaproszono na poczęstunek, a klasy wraz ze swoimi wychowawcami udały się na szkolne wigilie.

M.Talacha

jasełka.jpeg

WARSZTATY SIATKARSKIE W DOMASZOWICACH

10 grudnia 2019 r.

Dziś byliśmy zapoznać się z naszymi rywalami i rywalkami, z którymi w najbliższych miesiącach będziemy się spotykać, by rozegrać eliminacje, a później zawody powiatowe, a może nawet wojewódzkie w piłkę siatkową. Dzisiejsze towarzyskie turnieje wiele nas nauczyły. Dużo pracy przed nami! Patrząc optymistycznie mamy wszystkie cechy żeby grać naprawdę dobrze. Teraz trzeba dobrze wykorzystać czas. Pierwsze koty za płoty... Uczymy się opanowania na boisku, techniki, taktyki... Dziękujemy naszym rywalom z Domaszowic i Łubnian za naprawdę sportowe zachowanie i cudowną atmosferę. Były łzy porażki, łzy szczęścia, nadzieja i jej strata... A to wszystko przeżyliśmy właśnie my i było super, bo najważniejsze to budować zgraną drużynę. Brawa dla dziewczyn (Bianca, Ola, Emilka, Oliwia i Natalia) oraz dla chłopaków ( Kacper, Wojtek, Mateusz A. , Mateusz J., Maciek i Tomek). Uszy do góry! Walka trwa! 

Katarzyna Proth

siata.jpeg

MIKOŁAJ W SZKOLE
6 grudnia 2019 r. w naszej szkole gościliśmy Mikołajkę i dwóch  Mikołajów. W asyście Samorządu Szkolnego odwiedzili wszystkie klasy, zostawiając każdemu słodkie prezenty. Wszyscy byli grzeczni!  Dziękujemy i zapraszamy za rok.


J. Fiebich

20191206_090209.jpeg 20191206_092703.jpeg

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

1 grudnia 2019 r.

Zgodnie ze zwyczajem odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Rodzice wspólnie z uczniami przygotowali różnorodne dekoracje świąteczne takie jak stroiki, bombki, stajenki itp. Uczniowie dekorowali worki dla św. Mikołaja malując na nich specjalnymi mazakami do tkanin ciekawe wzory. Na jarmarku mogliśmy kupić różne smaczne ciasteczka i pierniki. Wszystkie ciasteczka były przepięknie udekorowane w świąteczne motywy. Wszędzie unosił się świąteczny zapach choinki, ciasta i kawy. Goście mogli usiąść w specjalnie przygotowanej kawiarence i porozmawiać przy kawie i ciastku. Odwiedzający jarmark kupowali smaczne ciasta na stoiskach przygotowanych przez uczniów i rodziców naszej szkoły. Można było także kupić przepyszne krokiety z kapustą i grzybami. Przy wyjściu z sali gimnastycznej było stoisko na którym można było nabyć ciekawe książki. Chętni mogli zrobić sobie świąteczne zdjęcie u profesjonalnego fotografa na sali gimnastycznej. Wszyscy dobrze się bawili. Wszystkim Gościom dziękujemy za przybycie.


Jolanta Kasprzik

kiermasz3.jpeg kiermasz2.jpeg kiermasz1.jpeg

NASZ NAUCZYCIEL W STUDIO NAGRAŃ W OPOLU

30 listopada 2019 r.

W czerwcu żegnająca się klasa ósma pozostawiła swojej wychowawczyni niecodzienny prezent: zaproszenie do studia nagrań w Opolu. K. Proth podjęła wyzwanie. W linku efekt. Miłego słuchania! Utwór dedykowany jest oczywiście zeszłorocznym absolwentom. Nie bójcie się spełniać marzenia - daje to dużo radości. Z muzycznym pozdrowieniem.

 Katarzyna Proth

01.jpeg

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE

25 listopada 2019 r.

Biblioteka szkolna zorganizowała Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece można było zwiedzić wystawę oraz wypożyczyć książki o tematyce związanej z misiami, niedźwiedziami czy innymi postaciami kojarzonymi z tematem. Uczniowie też mogli ,,zaprosić” swoje misie do szkoły i wziąć udział w mini-konkursach. I tak:
- Konkurs na największą ilość pluszowych misiów przyprowadzonych do szkoły wygrała klasa VI b Otrzymali dyplom i wafelek oraz co nieco miodku…
- Konkurs na najmniejszego pluszowego misia wygrał Tomek Kuczera z kl. V .Otrzymał dyplom i zapas lizaków…
- Konkurs na największego pluszowego misia wygrała Julia Błaszczyk z kl. I . Otrzymała dyplom i zapas lizaków…
Oprócz tego słodkimi upominkami nagrodzono Olę Rosicką ,która przyprowadziła do szkoły aż 23 misie, upominek otrzymali także Filip Konieczny za oryginalnego 30-to letniego misia i Milena Migowska (kl. I) oraz Oliwia Sokołowska (kl. VIII) za najmniejsze niepluszowe misie…
Mam nadzieję ,że zabawa się udała a uczniowie klas, które w niej nie wzięły udziału mają czego żałować i przy innych.

Elżbieta Czechowska

plusz2.jpeg plusz.jpeg

MŁODZI EKOLODZY

15 listopada 2019 r.

Reprezentacja naszej szkoły w dniu 15 listopada wzięła udział w ważnym wydarzeniu - konferencji ,,Młodzi dla ekologii", zorganizowanym przez ZSP Kup. W spotkaniu uczestniczyło niemalże 10 szkół z powiatu i miasta Opole. Młodzież miała okazję zaprezentować swoje zdanie o aktualnym stanie środowiska najbliższej okolicy, o deklarowanych działaniach na rzecz ekologii. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Gminy Dobrzeń Wielki. Nasza szkoła rozważała problem dzikich wysypisk. Oprócz prelekcji, uczniowie z pomocą Pani Ewy Stasicy, przygotowali również plakat o tej tematyce. Na konferencji dużo uwagi poświęcono smogowi, ale także masowemu wymieraniu pszczół. Udział w spotkaniu został podsumowany w postaci petycji, której postulaty zapisywali sami uczniowie. Cieszy fakt, iż inicjatywa została podjęta, bo przecież Ziemię dziedziczą kolejne pokolenia młodych ludzi i ważne, by była ona miejscem czystym ekologicznie i przyjaznym. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Rosicka, Mateusz Jasiński, Wojciech Talacha, Bartosz Drobisz.

Marta Talacha

 

W BIBLIOTECE W OPOLU

12 listopada 2019 r.

Grupa uczniów z klas: II, VI A,VII oraz VIII w dniu 12 listopada odwiedziła Centralną Bibliotekę Polsko-Niemiecką im.J von Eichendorffa w Opolu. Dzieci uczestniczyły w ciekawej lekcji, podczas której zapoznały się m.in. z tradycyjnymi potrawami pochodzącymi z Niemiec. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, układali rozsypanki - aktywnie, twórczo i edukacyjnie spędzili czas.

M.Talacha, J.Kasprzik

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

 11 listopada 2019 r.


Jest wiele powodów do świętowania, jednym z nich jest rocznica Odzyskania Niepodległości, tożsamości narodowej i miejsca na mapie świata. Polska suwerenna, demokratyczna, oparta na prawie równym dla wszystkich obywateli, była marzeniem wielu pokoleń Polaków. Dziś tylko od nas zależy jaki to będzie kraj, my tworzymy jego dzień codzienny i budujemy wizerunek zagraniczny. Nasze dzieci uczą się szacunku do historii, poznają sylwetki bojowników o niepodległość i tylko obserwując nasze postawy uczą się bycia współczesnymi patriotami. To rodzice w domach , nauczyciele w szkołach wskazują co jest ważne, jak należy pielęgnować tradycję i historię, co to znaczy szacunek do symboli narodowych i dużej ojczyzny. Takie rocznice w naszym życiu to doskonały sposób na wspólne przeżywanie rzeczy wielkich, na miarę niezwykłych czasów.

Uczniowie klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie podleli trud przygotowania i godnego uczczenia wraz z cała społecznością szkolną 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty apel odbył się 14 listopada 2019 roku. Uczniowie wspominali bohaterów, śpiewali pieśni, recytowali utwory poetyckie. Polsce złożyli życzenia:


Moja kochana Ojczyzno życzę Ci, Żebyś była kochana i szanowana przez wszystkich swoich mieszkańców.
Życzę Ci także, aby każdy Polak znał swoją historię,
Abyś była zadbana i przybrana zielenią.
Aby każdy papierek, który spadnie na ziemię był podniesiony.
Aby wszyscy ludzie się kochali, śmiali i byli szczęśliwi
I żeby mówili:
„Jaka ta Polska piękna – cieszę się, że tu mieszkam!”

Osoby odpowiedzialne:
teksty, oprawa plastyczna, nauczyciel historii pani mgr Anna Kulczycka-Baj.
oprawa muzyczna, nauczyciel muzyki pani Katarzyna Proth

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

13 listopada 2019 r.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie wzięli udział w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Amadeus Kinder a drugie miejsce Florian Emmerling. Obydwaj uczniowie zakwalifikowali się do etapu gminnego.

J. Kasprzik

IMG-20191207-WA0021.jpeg

DORADZTWO ZAWODOWE

9 listopada 2019 r.

Uczniowie z klasy VII i VIII w ramach zajęć z doradztwa zawodowego zapoznali się bliżej z pracą fryzjera. Pani fryzjerka bardzo miło nas przywitała i opowiedziała o swojej pracy. Pokazała urządzenia i przybory służące do pielęgnacji i stylizacji włosów, uczniowie oglądali palety z kolorowymi pasemkami włosów, odpowiedziała wyczerpująco na wszystkie pytania zadane przez uczniów. Dużym przeżyciem dla dzieci był fakt, iż trafiliśmy na moment, kiedy w zakładzie byli klienci. W naszej obecności pani fryzjerka myła, obcinała, modelowała i prostowała im włosy, a następnie wykonywała przeróżne fryzury. Kolejną atrakcją dla uczniów było samodzielne wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego włosów jednej z uczennic, która była modelem. Uczennice myły włosy, następnie rozczesywały, testowały suszarki i prostowały z pomocą pani fryzjerki. Wycieczka do zakładu fryzjerskiego na pewno poszerzyła wiadomości na temat pracy fryzjera. Bardzo dziękujemy Pani Ewie Grabowskiej za miłe przyjęcie i ciekawie zajęcia.

Kuliczkowski Sylwiusz

LEKCJA BIBLIOTECZNA W OPOLU

4 listopada 2019 roku uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie wspólnie z nauczycielkami Marią Marcinkowską i Jolantą Kasprzik brali udział w lekcji bibliotecznej: „ Kulinarna podróż po Śląsku” w Centralnej Bibliotece von Eichendorfa w Opolu. Dzieci poznały śląskie potrawy, wspólnie bawiły się ucząc się języka niemieckiego. Zajęcia były prowadzone ciekawie. Uczniowie otrzymali w prezencie zakładki służące nauce języka, a szkoła gry edukacyjne. Po zajęciach zwiedzaliśmy Opole. Byliśmy także na rurkach z kremem i lodach.


J. Kasprzik

XV Dni Otwarte w Elektrowni Opole

Uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami ze szkoły ze Starych Budkowic wzięli udział w wycieczce do Elektrowni Opole. Tematem przewodnim tegorocznych Dni Otwartych były nowe bloki energetyczne nr 5 i 6, przekazane do eksploatacji w bieżącym roku. Uczestniczyliśmy w prezentacji multimedialnej dotyczącej etapów produkcji energii elektrycznej w elektrowni i wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technicznych służących ochronie środowiska. Następnie zwiedzaliśmy zakład.
S. Kuliczkowski

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października 2019 r.

Uroczyście świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Był hymn, życzenia, kwiaty...

MISTRZOSTWA GMINY W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ CHŁOPCÓW

10 października 2019 r.

W Starych Budkowicach rozegraliśmy dziś Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej halowej. Po zaciętej walce nasza reprezentacja w składzie: M. Jasiński, W. Talacha, F. Drescher i R. Toczek zajęła II miejsce. Gratulujemy sportowego zacięcia.

Katarzyna Proth

Rozprawa sądowa w klasie 8.

Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w szkoleniach profilaktycznych dotyczącym zagadnień związanych z przemocą. Szkolenia przeprowadzili prawnicy i psycholodzy ze Stowarzyszenia Quisisana z Opola. Szkolenia odbyły się 27 i 30 września i trwały po dwie jednostki lekcyjne. Pierwsze szkolenie dotyczyło analizy przemocy, rozpoznawania jej, interwencji i możliwości pomocy. Natomiast drugie dotyczyło prawnych aspektów związanych z przemocą, w tym cyberprzemocą.
Szczególnie uczniom podobało się szkolenie dotyczące części prawnej, gdzie w formie warsztatowej wcielili się w role pracowników sądu i przeprowadzili rozprawę.


Szkolenie zorganizowali pedagodzy szkolni Katarzyna i Sylwiusz Kuliczkowscy

POWRÓT SŁODZIAKÓW

26 września 2019 r.
Klasa III każdy dzień w szkole rozpoczyna od głośnego czytania książki wspólnie wybranej ze zbiorów biblioteki szkolnej. 26 września zaproponowałam moim uczniom ponowne spotkanie z książką opisującą przygody Gangu Słodziaków, który poznaliśmy w klasie II, i wzięcie udziału w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” organizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Tak jak się spodziewałam, propozycja została przyjęta z entuzjazmem. Podobnie jak w roku poprzednim otrzymaliśmy od organizatora konkursu kilka egzemplarzy książki opisującej kolejne przygody Słodziaków, maskotki oraz materiały motywacyjne dla uczniów i rodziców. Wspólnie ustaliliśmy termin klasowego Dnia Głośnego Czytania, ale wcześniej postanowiliśmy przygotować odpowiednią dekorację i postacie bohaterów z materiałów zgromadzonych w kąciku artystycznym. Burza mózgów przyniosła oczekiwane efekty. Spontanicznie powstały wielkie drzewa w jesiennych barwach, a Słodziaki wykonane przez uczniów z pomocą rodziców wyglądały jak oryginalne. W klasowym Dniu Głośnego Czytania, 9 października, uczniowie otrzymali kartki z planem sytuacyjnym, po czym wysłuchali opowiadania „Domek na drzewie” ze zbioru „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. W trakcie słuchania i omawiania na bieżąco treści, dzieci notowały na kartkach informacje w formie rysunków. Powstałe w ten sposób plany umieściliśmy na tablicy. Następnie zaproponowałam uczniom utworzenie wspólnej mapy wydarzeń z wykorzystaniem zgromadzonych wcześniej materiałów. Podzieleni na grupy wykonywali różne zadania: grupa I budowała borsuczą norę, grupa II wyklejała jezioro, grupa III budowała z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych ścieżkę łączącą norę z jeziorem, a grupa IV ustawiała Słodziaki we właściwych miejscach mapy. Po połączeniu wszystkich elementów scenografii każdy uczeń przeszedł ścieżką z wykonaną wcześniej swoją mapą i mógł sprawdzić, czy wszystkie elementy z jego planu znalazły się we wspólnej dekoracji. Na zakończenie zajęć posegregowaliśmy pozostałe odpadki i rozwiązywaliśmy krzyżówki o treści ekologicznej. Dzień ten dostarczył uczniom wiele radości, a przy okazji poszerzył ich wiedzę.


E. Stasica - wychowawczyni klasy III

BIEGAM BIO LUBIĘ

21 września 2019 r.

Dzisiaj w Krapkowicach w II edycji biegu Biegam Bio Lubię Oliwia Grubiak wygrała wśród dziewcząt rocznika 2005, 2006 i 2007 na dystansie 500 metrów, a Franek Duraj wśród rocznika 2010 i 2011 na dystansie 300 metrów zajął 3 miejsce. Gratulujemy sukcesu naszym uczniom.

Katarzyna Proth

WYCIECZKA DO WARSZAWY

19 i 20 września 2019 roku czterdziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Uli, p. Rity, p. Kariny i p.Kasi była na wycieczce w Warszawie. Zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, starówke, Stadion Narodowy, Łazienki... i całą masę innych zabytków naszej stolicy. Obejrzeliśmy również zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zakwaterowanie mieliśmy w hotelu Hit na Pradze. Pomimo nienajlepszej pogody pani Małgosia, nasza przewodniczka, przeprowadziła nas po Warszawie tak, żebyśmy jak najwięcej mogli w te dwa dni zobaczyć.

71669421_985774098450765_244889350066667520_o.jpeg 70794197_985773565117485_4410797259688509440_o.jpeg

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/ 2020 

„ Żegnaj  lato na rok…”

W poniedziałek 02 września  Wojtek Lubacz oraz uczniowie z klasy V w przedstawieniu skierowanym do pierwszoklasistów rozpoczęli nowy rok szkolny. W czasie uroczystości pierwszaki złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Uwieńczeniem tego dnia było wręczenie rogów obfitości. Rok szkolny rozpoczęło 130 uczniów w tym 21 pierwszoklasistów.

20190902_095115 (1).jpeg

PODRĘCZNIKI, MATERIAŁY EDUKACYJNE, ĆWICZENIA, które rodzice zakupują we własnym zakresie na rok szkolny 2019/2020

JĘZYK MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ – NIEMIECKI

KLASA 1

„ABCDeutsch neu 1”, Podręcznik i do języka niemieckiego dla klasy 1,  nr dopuszczenia: 789/1/2017     Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło, Marta Kozubska, Wydawnictwo Szkolne PWN.

„ABCDeutsch neu 1” Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 1, Wydawnictwo Szkolne PWN.

KLASA 2

„ABCDeutsch neu”, Podręcznik  do języka niemieckiego dla klasy 2, nr dopuszczenia:  789/2/2018    M. Kozubska,E. Krawczyk, L. Zastąpiło, Wydawnictwo Szkolne PWN.

„ABCDeutsch neu” Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 2, Wydawnictwo Szkolne PWN.

KLASA 3

„ABCDeutsch Podręcznik  do języka niemieckiego dla klasy 3,  M. Kozubska, L. Zastąpiło, nr dopuszczenia:  789/3/2018, Wydawnictwo Szkolne PWN.

„ABCDeutsch neu” Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 3, Wydawnictwo Szkolne PWN.

KLASA 4

„Ich und du neu.” Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 4; Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło, nr dopuszczenia: 808/1/2017; Wydawnictwo Szkolne PWN

„Ich und du neu”. Zeszyt ćwiczeń do języka niemieckiego dla klasy 4”

KLASA 5

„Ich und du neu”.Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 5; Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło,  Wydawnictwo Szkolne PWN, nr dopuszczenia: 808/2/2018

„Ich und du neu”. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy piątej.

KLASA 6

„Ich und du neu”. Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 6; Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło,   Wydawnictwo Szkolne PWN, nr dopuszczenia: 808/3/2018;

„Ich und du neu”. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy szóstej.

RELIGIA

KLASA 1

„Jesteśmy Bożą rodziną”, E. Bem, L. Pyrek, M. Ogiolda, Wyd. Św. Krzyża, nr WK/1-4/2019/1/A

KLASA 2

„Poznajemy naszego Boga”, Wyd. Św. Krzyża Opole, nr K/1-3/2014/2/B

KLASA 3

,,Przyjmujemy Pana Jezusa”, ks. M. Wilczek, dr Edyta Bem, s. Leonia Pyrek AM, Wyd. Św. Krzyża, OPOLE

KLASA 4

,,Zapowiedź zbawienia klasa IV szkoły podstawowej. Ks. Marcin Wilczek, Wyd. Świętego Krzyża, Opole; nr WK/4-6/2014/4

KLASA 5

„Jezus Chrystus naszym Zbawicielem”, ks.  M. Wilczek, M. Baron, ks. Z. Waskin, Wyd. Świętego Krzyża Opole, nr 411/2015

KLASA 6

„Kościół wspólnotą zbawionych”, Ks. M. Wilczek, M. Baron, Ks. Z. Waskin, Wyd. Świętego Krzyża Opole, nr 296/2016

KLASA 7

„Droga wspólnoty zbawionych”, M. Baron, ks. M. Ogiolda, nr 575/2017/I

KLASA 8

Kl. VIII- numer programu: Nr WK/7-8/2018/8

Materiały dydaktyczne pt.: „Codzienność uczniów Jezusa- Zbawiciela”

Autor: red. Maria Baron, ks. Marcin Ogiolda

Wydawca: Wydawnictwo Świętego Krzyża, Opole

Zakończenie roku szkolnego w PSP w Murowe

19 czerwca uczniowie PSP w Murowie uroczystym apelem zakończyli rok szkolny 2018/2019. W uroczystości, oprócz uczniów i nauczycieli uczestniczył Wójt Gminy Murów, pan Michał Golenia, oraz licznie zgromadzeni rodzice.

Najwięcej radości, jak co roku, przyniosły nagrody i wyróżnienia, przyznane  uczniom za szczególne osiągnięcia w nauce oraz zachowaniu.

Najważniejszą nagrodę,  dla najlepszego ucznia  szkoły, przyznawaną co roku przez Wójta Gminy Murów, otrzymała uczennica klasy szóstej, Oliwia Grubiak. Uzyskała ona najlepszą średnią ocen, ponadto reprezentowała szkołę na licznych zawodach sportowych oraz wykazała się wzorowym zachowaniem. Nagrodę wręczył osobiście Wójt Gminy.

Do grona uczniów z najlepszymi średnimi dołączyli również: Maja Znamirowska, Olivia Greiner, Wiktoria Mikosz, Mateusz Jasiński, Wojciech Talacha, Nadia Hudaszek, Aleksandra Rosicka, Filip Lachowicz, Kinga Krzemińska, Oliwia Sokołowska, Patryk Cichowski, Zuzanna Stefanek, Bianca Skrzypek, Bartosz Drobisz, Kacper Piegza, Julia Bacajewska, Dominik Tkocz, Klaudia Sokalska, Wojciech Lubacz, Zofia Fiebich, Monika Kwiecień, Agata Stańska, Paweł Golonka, Alicja Sitkiewicz, Mateusz Droege, Dawid Wierzgała.

Wszyscy wymienieni wyżej uczniowie uzyskali średnią ocen od 4,75 do 5,50, za co otrzymali nagrody pieniężne oraz dyplomy - Nagrody Wójta Gminy Murów. Również te nagrody wręczał Wójt Gminy Murów.

Tak jak poprzedniego roku, dyrektor szkoły przyznała Nagrodę Dyrektora. Jest to nagroda za wzorowe zachowanie, celujące i bardzo dobre wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie szkoły. W tym roku nagrodę tą zdobyła uczennica klasy 8, Maja Znamirowska.

Na forum szkoły zostało wyróżnionych zostało także 43 dzieci z klas I – III. Uczniowie młodszych klas już od samego początku swojej edukacji w naszej szkole pilnie pracują i osiągają wysokie wyniki w nauce. Nagrody książkowe zostały im wręczone przez dyrektor szkoły oraz wychowawców .

Uroczysty apel zastał zakończony krótkim przedstawieniem klasy szóstej. Swoim występem, przygotowanym pod nadzorem p. Doroty Fiebich (opiekuna szkolnego kółka teatralnego) wprowadzili wszystkich uczniów i zgromadzonych gości w okres wspaniałych wakacji.

Należy też zwrócić uwagę na to, że po raz pierwszy po 19-letniej przerwie szkołę opuścili uczniowie klasy ósmej. Do grona absolwentów dołączyli: Patrycja Bańska, Marcelina Cieślak, Zofia Fiebich, Marceli Gleń, Olivia Greiner, Monika Kwiecień, Filip Lachowicz, Daria Malaga, Justyna Rosiek, Magdalena Walczak, Maja Znamirowska, Julia Żukowska.

Uczniowie Ci pożegnali swoich kolegów i koleżanki z młodszych klas, nauczycieli i pracowników szkoły w dniu poprzedzającym uroczysty apel, tj. 18 czerwca. Oni również zostali pożegnani przez uczniów klasy siódmej, która życzyła naszym absolwentom przyjęcia do wymarzonych szkół ponadpodstawowych oraz wielu sukcesów w życiu osobistym i edukacyjnym. Na uroczystości tej dodatkowo podziękowano nagrodami książkowymi oraz dyplomami innym uczniom, zaangażowanym w różne konkursy, zawody sportowe oraz pracę na rzecz szkoły.

Za przygotowanie uroczystości kończących rok szkolny 2018/2019 składam serdeczne podziękowania dla p. Doroty Fiebich, p. Ewy Stasicy, p. Katarzyny Proth, p. Urszuli Klimek oraz uczniów klas szóstej i piątych.

Wszystkim wyróżnionym uczniom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy
i życzymy kolejnych sukcesów.

Dyrektor – Zofia Nawrot
oraz pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie

KONKURS MÓJ LAS

XIV edycja konkursu ,,Mój las" organizowanego przez Nadleśnictwo Kup, rozstrzygnięta. Uczniowie naszej szkoły w tej edycji zdobyli pięć nagród. Nagrodę główną, tzw. ,,grand prix" konkursu zdobyła uczennica kl. VI Olga Miękina. Cztery pozostałe wyróżnienia otrzymały: 
Oliwia Grubiak kl. VI
Nikola Błaszczyk kl. VII
Alicja Sitkiewicz kl. Vb
Nadia Hudaszek kl. IV
Gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w XV edycji konkursu.

E. Stasica

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

W tym roku akcja „Jak nie czytam, jak czytam!” odbyła się 7 czerwca, w piątek, od godz. 10.00Już po raz czwarty uczniowie w całej Polsce czytali książki – każdy to, co chce - aby ustanowić nowy rekord w jednoczesnym czytaniu. Nasza szkoła tradycyjnie przyłączyła się do tej największej w Polsce imprezy czytelniczej, dlatego 7 czerwca każdy uczeń i nauczyciel przyniósł do szkoły swoją lub wypożyczoną z biblioteki książkę. Po 3. lekcji wszystkie klasy spotkały się na boisku szkolnym, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z książkami, potwierdzające nasz udział w akcji. Następnie każda klasa ze swoim nauczycielem udała się w wybrane przez siebie miejsce (do sali lekcyjnej, na trawkę, do parku na ławeczki), gdzie przez pół godziny oddawaliśmy się lekturze przyniesionych przez siebie książek. W tym roku w PSP w Murowie czytały 122 osoby. Liczymy na to, że uda się pobić rekord 459409 osób czytających w tym samym czasie ustanowiony w 2017 roku podczas 2. edycji wydarzenia.

Dorota Fiebich

PRZEDSZKOLAKI ZWIEDZAJĄ SZKOŁĘ

W poniedziałek 10 czerwca br. Przedszkolaki odwiedziły Szkołę Podstawową w Murowie. Celem  wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać po ukończeniu przedszkola. Przedszkolaki miały możliwość zwiedzanie sal lekcyjnych, świetlicy dla dzieci młodszych i starszych, sali komputerowej, biblioteki, stołówki, gabinetu dyrektora oraz sekretariatu szkoły. Dzieci pełne wrażeń obdarowane niespodziankami wróciły do przedszkola, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi przedszkolakami oraz rodzicami.

M. Marcinkowska

                                           

WYCIECZKA KLASY SZÓSTEJ

W dniach 21. - 24.05.2019 r. uczniowie klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie, pod opieką wychowawcy pana Jerzego Fiebicha oraz pani Doroty Fiebich, przebywali na wycieczce w Prudniku. Zakwaterowaliśmy się w luksusowym schronisku młodzieżowym „Dąbrówka”. Otrzymaliśmy bardzo ładne pokoje, z których wszyscy byli zadowoleni. Podczas wycieczki mieliśmy dużo różnych zajęć, a każdy dzień był inny.  Poznaliśmy Prudnik, Nysę i Głuchołazy. Uczestniczyliśmy w warsztatach tkackich, byliśmy w prudnickim kinie „Diana” na filmie „Shazam”, na krytym basenie, zwiedzaliśmy muzea w Nysie i Prudniku. Odbyliśmy również przejażdżkę pociągiem, ale przede wszystkim spędziliśmy bardzo dużo czasu ze sobą na grach, zabawach i rozmowach. Wyjazd był niezwykle  fascynujący i długo pozostanie w naszej pamięci.                                  

Kinga Krzemińska i Oliwia Grubiak - uczennice klasy VI PSP w Murowie

WYCIECZKA DO AUSCHWITZ- BIRKENAU

W poniedziałek, 27 maja 2019 roku, klasa siódma i ósma z Murowa wraz z klasą ósmą oraz 3 gimnazjalną z Zagwiździa udały się na wycieczkę do obozu koncentracyjnego do Oświęcimia. Wyruszyliśmy autokarem spod szkoły o 8 rano, a na miejscu byliśmy około 11.30. Po obiedzie zjedzonym w jednej z pobliskich restauracji, ruszyliśmy w kierunku obozu. Samo miejsce było ogromne i budziło w nas grozę. Wszyscy przejęci poruszaliśmy się za przewodnikiem, odwiedzając stare, więzienne baraki. Z wielkim smutkiem patrzyliśmy na rzeczy pozostałe po byłych więźniach, przypominając tym sobie wiersz Wiesławy Szymborskiej p.t.: „ Muzeum” . Zdjęcia byłych więźniów były tak ujmujące, że niektórzy odwracali wzrok, nie mogąc patrzeć na tak wielkie okrucieństwo. Po dwugodzinnym zwiedzaniu, pojechaliśmy autokarem do Brzezinki, do drugiej części obozu. Ogromny plac ogrodzony drutem kolczastym zapierał dech w piersiach. Chodziliśmy po placu z opuszczonymi głowami, czując pustkę w tym miejscu, pomimo tłumów turystów. Nie mogliśmy uwierzyć, że niecałe 80 lat temu zamordowano tutaj miliony niewinnych osób. Wróciliśmy do domu autobusem około 20.00 , pełni wrażeń i zdumieni, że ludzie ludziom mogli zgotować taki los.

Maja Znamirowska – uczennica klasy VIII

(Fotorelacja na naszym Fb)

VI MUROWSKI BIEG PARKOWY

23 maja 2019 r. o godzinie 9.30 rozpoczął się w parku w Murowie VI Murowski Bieg Parkowy pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły.  Brało w nim udział 166 zawodników – przedszkolaków i uczniów całej naszej gminy. Nasza impreza sportowa wreszcie objęła swoim zasięgiem całą Krainę Borsuka. Mimo utrudnień spowodowanych  fatalną pogodą jak na maj,  bieg odbył się zgodnie z wcześniej przygotowanym przez organizatorów harmonogramem. Najliczniejsze grupy biegaczy (klasy I-III oraz przedszkolaki) stawiły się na starcie o godzinie 9:30 tego dnia.  Po wspólnym przejściu tras biegowych oraz po rozgrzewce rozpoczęła się zacięta walka maluchów o podium. Klasy starsze rozpoczęły swoje zmagania półtorej godziny później. Trójka najlepszych uczestników z każdej kategorii biegowej otrzymała medale, a ci najlepsi puchary i pluszowe borsuki, które są tak znanym już symbolem naszej gminy. Dekoracja uczniów miała odbyć się na scenie w parku, ale pogoda skutecznie nam to uniemożliwiła. Cały sprzęt nagłaśniający oraz nagrody zostały sprawnie przetransportowane spowrotem do szkoły i w sali gimnastycznej  wręczone zwycięzcom przez Wójta Gminy Murów – Michała Golenię, panią dyrektor szkoły - Zofię Nawrot, przedstawicielkę przedszkola – Aleksandrę Machiew oraz przez główną organizatorkę imprezy, Katarzynę Proth.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji przedsięwzięcia następującym osobom:

Marszałkowi Województwa Opolskiego za zasponsorowanie spersonalizowanych pucharów i medali; Wójtowi Gminy Murów – Michałowi Golenia za obecność w towarzystwie wspaniałych borsuczych nagród, pani Ewie Janas, dyrektorce przedszkola w Murowie, za pomoc w uzyskaniu patronatu Marszałka Województwa Opolskiego oraz za wsparcie organizatorów; pani Zofii Nawrot za pomoc w koordynacji dnia oraz dogranie dojazdów dzieci na zawody; Radzie Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej oraz Radzie Rodziców przy Publicznym Przedszkolu w Murowie za dofinansowanie nagród oraz baneru, który pokazał już wcześniej całej miejscowości, że robimy coś ważnego, panu Hubertowi Nanko za wykonanie koszulek reklamujących nasz bieg.

Podziękowania składam również pani Aleksandrze Machiew oraz Urszuli Klimek za pomoc podczas sędziowania zawodów jak i przygotowanie płyty placu do biegu. Dziękuję wszystkim przybyłym opiekunom i nauczycielom za pomoc w ogarnięciu całego spotkania.

Największe podziękowania kieruję jednak do naszych zawodników, którzy tak licznie przybyli na naszą sportową imprezę. Bez nich cały ten dzień nie miałby przecież sensu. Byliście wielcy, dzieli i wspaniali . Udowodniliście, że pogoda nie ma znaczenia i , że wszystko zależy od chęci i pogody ducha.

Ze sportowym pozdrowieniem: Organizator: Katarzyna Proth

WYNIKI KLASYFIKACJI KLASOWEJ VI MUROWSKIEGO BIEGU PARKOWEGO

DZIEWCZĘTA PRZEDSZKOLE

 1. Jasińska Hanna
 2. Krzencesa Emilia
 3. Gradzik Nikola

CHŁOPCY PRZEDSZKOLE

 1. Eder Lars
 2. Losik Bolesław
 3. Jasiński Dominik

I KLASA DZIEWCZYNY

 1. Cieślak Maja
 2. Czorniczek Nikola
 3. Blak Natalia

I KLASA CHŁOPCY

 1. Kapica Wiktor
 2. Toczek Artur
 3. Golenia Franciszek

II KLASA DZIEWCZYNY

 1. Kopka Joanna
 2. Figurska Maja
 3. Kasztelan Maja

II KLASA CHŁOPCY

 1. Janas Aleksander
 2. Brzezowski Miłosz
 3. Krypczyk Szymon

III KLASA DZIEWCZYNY

 1. Marszałek Aleksandra

III KLASA CHŁOPCY

 1. Golonka Michał
 2. Sitkiewicz Adam
 3. Odikadze Beka

IV KLASA DZIEWCZYNY

 1. Siekierka Zuzanna
 2. Jaśkiewicz Anna
 3. Sipa Martyna

IV  KLASA CHŁOPCY

 1. Rohrbach Oliwier
 2. Janas Oskar
 3. Scheitza Paweł

V KLASA DZIEWĘCZTA

 1. Rosicka Aleksandra
 2. Skrzypek Bianca
 3. Mikulla Sybilla

V KLASA CHŁOPCY

 1. Cieslak Kamil
 2. Talacha Wojciech
 3. Jasiński Mateusz

VI KLASA DZIEWCZĘTA

 1. Grubiak Oliwia
 2. Sokalska Klaudia
 3. Krzemińska Kinga

VI KLASA CHŁOPCY

 1. Janus Lukas
 2. Stasica Mateusz
 3. Andrzejczak Mateusz

VII KLASA DZIEWCZĘTA

 1. Mazurek Marta
 2. Błaszczyk Nikola
 3. Złotucha Julia

VII KLASA CHŁOPCY

 1. Jermakowicz Leon
 2. Drobisz Bartosz
 3. Migowski Michał

VIII KLASA DZIEWCZĘTA

 1. Greiner Olivia
 2. Znamirowska Maja
 3. Bańska Patrycja

VIII KLASA CHŁOPCY

 1. Gleń Marceli
 2. Lachowicz Filip

(Fotorelacja na naszym Fb)

XIV Festiwal Maryjny w parafii Św. Trójcy w Murowie

26 maja uczniowie naszej szkoły zaśpiewali pieśni i piosenki maryjne. W ten sposób uczcili Maryję oraz swoje mamy z okazji Dnia Matki. Atmosfera spotkania była bardzo radosna i wzruszająca. Dziękuję wykonawcom, konferansjerowi i rodzicom zaangażowanym w organizację festiwalu. Do zobaczenia za rok!

mgr Anastazja Puto

(Fotorelacja na naszym Fb)

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

Od 25.04. do 01.05. 2019 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły, pod opieką Pana Jurka i Pani Rity, brało udział w wymianie międzynarodowej w Halle. Była to rewizyta po jesiennym spotkaniu w Murowie. Zdjęcia są kroniką tego ciekawego wyjazdu, podczas którego miały miejsce: zwiedzanie Halle, Lipska i Berlina, wycieczka rowerowa i wyprawa górska, spotkania i warsztaty. Do zobaczenia za rok! 

Jerzy Fiebich

20190427_125912.jpeg 20190427_123048.jpeg 20190426_135653.jpeg

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

W dniach 15-17 kwietnia uczniowie klasy 8 pisali egzaminy z języka polskiego,matematyki i języka angielskiego. Wszystkie standardy przypilnowano na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, że nabyta w trakcie ośmioletniej edukacji wiedza została przez naszych uczniów dobrze przyswojona, co przełoży się na doskonałe wyniki.

fotka.jpeg

SZKOLNY TEATR KLASY V A

6 marca 2019 roku na lekcjach języka polskiego sala nr 6 zamieniła się w teatr klasy V a. Podzieleni na trzy grupy zaprezentowaliśmy przedstawienia przygotowane na podstawie mitu „Demeter i Kora”. Na widowni zasiedli: nasza wychowawczyni, pani Marta Talacha, nauczycielka, która uczyła nas w klasach młodszych, pani Ewa Stasica oraz uczniowie klasy II. Były też obecne mama Wojtka i nasza polonistka, pani Dorota Fiebich. Na gazetce ściennej w „szóstce” z okazji tego wydarzenia zaprezentowane zostały wykonane przez nas afisze teatralne oraz zaproszenia dla kolegów z innych grup. Stremowani, ale zmobilizowani przedstawiliśmy efekt naszej samodzielnej, trzytygodniowej pracy. Wszystkie grupy prezentowały ten sam spektakl, ale każda zrobiła to trochę inaczej. Aktorzy nauczyli się swoich ról oraz przygotowali ciekawe kostiumy i rekwizyty. Uwagę wszystkich przykuwał Zeus – Wojtek w bardzo oryginalnym stroju i peruce na głowie. Podobało mi się również przebranie Tosi, która odgrywała rolę Kory. Ze względu na niewystarczającą liczbę uczniów Daniel i Florek występowali w dwóch grupach i świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Szkoda tylko, że jeden z naszych kolegów nie wziął razem z nami udziału w teatralnej zabawie, bo nie nauczył się roli. Moim zdaniem ta lekcja była bardzo ciekawa. Ciężko jest mi wybrać najlepszą grupę – osobiście bardzo jestem zadowolona z przedstawienia swojego zespołu. Chętnie jeszcze kiedyś wezmę udział w takim wydarzeniu.

                                                                      Wiktoria Mikosz oraz uczniowie klasy V a

NAJMŁODSI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Jak co roku, na początku II okresu, bibliotekę szkolną odwiedzili pierwszoklasiści. 18 i 19 marca bardzo żywa gromadka pierwszaków poznawała biblioteczne zbiory, zasady wypożyczania książek oraz obowiązujące w bibliotece zasady zachowania. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat poszanowania książek, opowiadali o ulubionych lekturach oraz z zapałem rozwiązywali biblioteczne łamigłówki. Wszyscy uroczyście obiecali dbać o książki oraz często korzystać z ich rad i mądrości. Na zakończenie pierwszej wizyty w bibliotece każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom, książeczkę do samodzielnego przeczytania oraz drobne upominki. Chętni uczniowie mogli też samodzielnie wypożyczyć wybrane lektury. Tradycyjną już pamiątką ze spotkania z pierwszoklasistami jest plansza z autoportretami najmłodszych czytelników biblioteki, która przez jakiś czas będzie stanowić jej ozdobę.

D. Fiebich

AWANS SIATKAREK DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

19 marca 2019 roku reprezentacja dziewcząt z klasy VIII zdobyła dziś drugie miejsce w półfinale wojewódzkim w siatkówce szkół‚ wiejskich awansując tym samym do finału wojewódzkiego. To wielka niespodzianka. Nic nie zapowiadało aż tak wysokiej lokaty tego dnia. Dziewczęta uległy PSP z Domaszowic, a pokonały szkoły z Kup, Starych Budkowic i Jełowej. Wykazały się dużą zaradnością i opanowaniem na boisku pomimo ogromnego stresu. Drużyna w składzie: O. Greiner, M. Znamirowska, J. Żukowska, J. Rosiek, M. Walczak, Z. Fiebich, M. Kwiecień i D. Malaga odwaliła dziś kawał dobrej roboty, a Olivia Greiner została najlepszą zawodniczką turnieju. Gratuluję i trzymam kciuki za kolejne sukcesy. Chłopcy będą musieli w tej sytuacji znosić jeszcze jakiś czas lekcje siatkówki, bo MY musimy być jeszcze lepsze. Na wyższym etapie żartów nie ma.

K. Proth

SIATKARZE KLASY VI

18 marca 2019 roku po zeszłotygodniowych mistrzostwach szkoły w mini piłkę siatkową nasi mistrzowie(chłopcy z kl. Vb i VI) pojechali do Zimnic Wlk. na półfinały wojewódzkie. 2 punkty dzieliły nas od awansu do finału. Zwycięstwo odebrała nam drużyna gospodarzy ogrywając nas 16:14 w trzecim secie spotkania. Mamy więc drugie miejsce- zdobyte w wielkim stylu! Zawodnikiem spotkania został Lukas Janus. Dziękuję chłopaki (W. Talacha, M. Jasiński, P. Golonka, M. Andrzejczak, L. Janus, L. Kwiatek, K. Piegza, M. Bronowicki, T. Zabojszcza) za emocje i piękną sportową walkę. Cieszę się, że drobne nieporozumienia zmobilizowały Was do bitwy z przeciwnikiem. W zespole siła! Jestem z Was dumna!

K. Proth

WIZYTA W IZBIE LEŚNEJ

15 marca uczniowie klasy II odwiedzili Izbę Leśną Nadleśnictwa Opole. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnorodnością biologiczną naszych lasów. Dowiedziały się, jak zmienia się życie zwierząt w różnych porach roku, uczestniczyły w interaktywnej burzy, a także "przeniosły" się w korony drzew. Ponadto dzieci mogły prześledzić pracę leśników. Bardzo ważnym punktem zajęć było przedstawienie uczniom zagrożeń lasu oraz sposobów ich zapobiegania. Dzieci były bardzo aktywne, zadawały mądre pytania, ale też wykazały się obszerną wiedzą o lesie i jego mieszkańcach. Z pewnością była to bardzo pouczająca wyprawa. Dziękujemy serdeczne Nadleśnictwu Opole za zaproszenie.

Ewa Stasica, Marta Talacha

UMIEM PŁYWAĆ

Począwszy od 22 lutego przez dziesięć kolejnych piątków grupa uczniów PSP w Murowie z klas I - III bierze udział w projekcie ,,Umiem Pływać''. Co tydzień spędzamy popołudnia na basenie w Namysłowie, gdzie uczniowie pod bacznym okiem instruktorów oswajają się z wodą i biorą udział w nauce pływania różnymi stylami. Po pierwszych czterech spotkaniach pojawiają się pierwsze sukcesy, a skok do głębokiej wody już nikogo nie przeraża. :)Program ,,Umiem Pływać'' jest realizowany przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Samorząd Województwa Opolskiego oraz Samorząd Gminny i Rada Rodziców.

A. Puławska

14500797_pywanie.jpeg

SIATKARZE KLASY VI MISTRZAMI GMINY

Reprezentacja chłopców zagrała 4. 03 2019 r. z reprezentacją chłopców ze Starych Budkowic w mini piłkę siatkową. Zostaliśmy mistrzami gminy z wynikiem 2:1. Drużyna pojechała w składzie: Tomasz Zabojszcza,Lukas Janus,Kacper Piegza, Mateusz Andrzejczak,Wojtek Talacha, Mateusz Jasiński,Lukas Kwiatek i Oliwia Sokołowska(która uratowała drużynę swoją obecnością, gdyż 2 chłopców zapomniało zgód na wyjazd). Chłopcy dziękują Oliwce za wsparcie. Brawo dla drużyny!

K. Proth

siatka.jpeg

KONKURS RELIGIJNY

W piątek, 28 lutego 2019 r, uczniowie naszej szkoły, Mateusz Jasiński z klasy Vb i Wojtek Lubacz z klasy Va, brali udział w etapie finałowym Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK 2019. Do konkursu obaj uczestnicy przygotowywali się pod opieką pani katechetki mgr Anastazji Puto. Finał odbywał się w auli Wydziału Teologicznego w Opolu. Test pisało ok. stu uczestników z całego województwa. Pytania były dość  trudne i szczegółowe. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi drogą elektroniczną w najbliższym czasie. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i gratulujemy udziału w finale!

                                                                                                    Anastazja Puto

KONKURS TRZYMAJ FORMĘ

W piątek, 28 lutego 2019 r, uczniowie naszej szkoły:

Maja Znamirowska, Leon Jermakowicz, Jan Murach, Julia Złotucha, Marceli Gleń, Filip Lachowicz, Nikola Błaszczyk, Bartosz Drobisz, Zofia Fiebich i Justyna Rosiek napisali elektroniczny konkurs z akcji TRZYMAJ FORMĘ. Uczniowie ocenili konkurs jako trudny i wymagający ogromnej wiedzy. Pytania były z reguły z tematyki o zdrowym odżywianiu. Mimo trudności życzymy wejścia do etapu wyższego rangą:-)

Katarzyna Proth

KARNAWAŁ

„Serdecznie wszystkie dzieci witamy
Na bal piżamowy dziś zapraszamy
Będzie impreza, będzie muzyka
Każdy potańczy każdy pobryka.”

Na tegorocznym balu karnawałowym w klasach I-III królowały ...piżamy. Dzieci włożyły tego popołudnia swoje ulubione piżamki i ..ruszyły w tany. Jednak nie tylko taniec był dla nich źródłem zabawy. Różnorodne konkursy, zagadki, rytmiczna muzyka oraz piękna dekoracja sprawiły, że bal piżamowy podobał się naszym uczniom i wywołał uśmiechy na ich twarzach.

20190215_164531.jpeg 20190215_163724.jpeg 20190215_163226.jpeg

ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS IV - VIII

27 lutego Samorząd Uczniowski po raz trzeci w tym roku zaprosił uczniów klas IV – VIII do wspólnej zabawy, tym razem na kostiumowy bal karnawałowy. Biletem wstępu było oczywiście przebranie. Wśród bawiących się można było zobaczyć koty, psy, czarownice, muchomora, Pippi Pończoszankę, jednorożce, wilkołaka, myszkę Minnie i wiele innych postaci znanych nam z książek i filmów. Wszyscy oni wspólnie zatańczyli m. in. lubianą bardzo belgijkę. Kulminacyjnym punktem zabawy były wybory Królowej i Króla Balu, którymi zostali uczniowie klasy V b: reniferka Ola Rosicka oraz dalmatyńczyk Amadeus Kinder. Autorzy najbardziej oryginalnych przebrań otrzymali królewskie korony, pamiątkowe szarfy oraz słodki upominek. Wszystkim uczestnikom balu Samorząd Uczniowski PSP w Murowie zafundował zimne napoje.

 opiekun SU: Dorota Fiebich

20190227_081740.jpeg

LODOWISKO+ ŁYŻWY = DOBRA ZABAWA

25. 02. 2019 r. grupa 46 osób z naszej szkoły, korzystając z programu, " Lodowisko +łyżwy=dobra zabawa", odwiedziła dziś opolski Toropol. 

K. Proth

lodowisko.jpeg

TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

Obraz.jpeg

DZIEŃ OTWARTY W PSP W MUROWIE

19 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie  odbył się dzień otwarty dla dzieci i rodziców pragnących poznać naszą szkołę, warunki lokalowe, uczących nauczycieli. Przybyłych gości powitała Zofia Nawrot - dyrektor szkoły, która przekazała informacje o zasadach rekrutacji, wymaganej dokumentacji oraz ofercie edukacyjnej i opiekuńczej szkoły oraz Maria Marcinkowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie klas czwartych wystąpili w krótkim programie artystycznym pod hasłem „Zapraszamy do krainy bajek”. Przebrani za postacie z bajek przygotowali dla przedszkolaków szereg zadań do wykonania: zagadki, puzzle, prace plastyczne o tematyce nawiązującej do popularnych bajek. Po wykonanych zadaniach bajkowi przewodnicy z paniami z klas I-III oprowadzali po szkole naszych gości, a nauczyciele starali się odpowiadać na każde pytanie zadane przez dzieci czy rodziców. Podczas zwiedzania nasi goście uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez uczniów z tablicą interaktywną. Dzieci bawiły się w zabawy multimedialne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej stawiając pierwsze kroki w świecie informatyki. W sali przyrodniczej prowadzili obserwacje przez mikroskop, oglądali też szkielety zwierząt. W bibliotece szkolnej obejrzeli ciekawe książki, a w sali językowej bajkę w języku angielskim oraz prowadzili dialog przez słuchawki. Na zakończenie na najmłodszych czekały bajkowe mufinki i lemoniada zielonego smoka oraz dyplomy za udział w dniu otwartym i bajkowe naklejki. Słodki poczęstunek przygotowała  p. A. Puto z bajkowymi postaciami z klasy IV. Wszystkim przedszkolakom i rodzicom dziękujemy za przybycie, a osobom dzięki, którym dzień otwarty mógł się odbyć składamy serdeczne podziękowania.

                                                                                                             M. Marcinkowska

IMG_20190219_174055.jpeg

SZKOLNE WALENTYNKI

W Dniu Zakochanych – 14 lutego- samorząd szkolny zorganizował walentynkową pocztę. Walentynkowi listonosze roznosili serduszka i liściki z serdecznościami, które wcześniej można było wrzucać do specjalnej, walentynkowej skrzynki pocztowej. Przygotowana została również gazetka z ciekawostkami związanymi z Dniem Zakochanych oraz ogłoszono konkurs na najbardziej czerwoną klasę. Wygrała go klasa IV i tym samym otrzymała tytuł Najbardziej Zakochanej Klasy.

20190215_095320.jpeg 20190213_151822.jpeg

PÓŁFINAŁ POWIATU CHŁOPCÓW W MINI-KOSZYKÓWCE

Dzień przed pójściem na ferie, 13 lutego 2019 r.nasi uczniowie zajęli IV miejsce w półfinale powiatowym w mini koszykówce. Mimo mocnej walki nie udało się nam wejść do finału. Za rok znów powalczymy. Przed nami jeszcze inne konkurencje. Trzymajcie kciuki.


K. Proth

SIATA DYP..jpeg

SKŁADANIE WNIOSKÓW DLA PRZYSZŁYCH UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

PDFSkładanie wniosków do klasy pierwszej.pdf

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI - szczegóły poniżej

PDFDzień Otwarty.pdf

NOWY PLAN LEKCJI
Poniżej znajdziecie link do nowego planu lekcji, który będzie obowiązywał od nowego semestru. Proszę się zapoznać!:-)

Dzień przed pójściem na ferie nasi uczniowie zajęli IV miejsce w półfinale powiatowym w mini koszykówce. Mimo mocnej walki nie udało się nam wejść do finału. Za rok znów powalczymy. Przed nami jeszcze inne konkurencje. Trzymajcie kciuki.
K. Proth

ZABAWA KARNAWAŁOWA

KARNA.jpeg

GMINNY MECZ SIATKARSKI DZIEWCZĄT

18 stycznia 2019 roku gminne reprezentacje siatkarek spotkały się w Murowie,by rozegrać mecze kwalifikujące do półfinałów powiatu. Nasza gminę reprezentować będzie szkoła z Zagwiździa, która podczas rozgrywek okazała się najlepsza. Szkoła z Budkowic zajęła 2 miejsce,szkoła z Murowa 3. Do naszej klęski przyczyniła się absencja dwóch najlepszych zawodniczek. Powalczymy jeszcze w rozgrywkach LZS i spróbujemy odrobić straty z tego sezonu.

K. Proth

GMINNY TURNIEJ CHŁOPCÓW W MINI KOSZYKÓWKĘ

Wczoraj rozegraliśmy Gminny Turniej Chłopców w mini koszykówkę. Udało się nam pokonać reprezentacje z Zagwiździa i Starych Budkowic i tym samym awansować do dalszego etapu rozgrywek. Gratuluję drużynie w składzie:Lukas Janus,Lukas Kwiatek,Kacper Piegza, Tomasz Zabojszcza, Mateusz Andrzejczak, Aleksander Łach, Bronowicki Maciej, Mateusz Jasiński i Wojtek Talacha.
Życzę dalszych sukcesów-K. Proth

BAJKOWE JASEŁKA W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W MUROWIE
21 grudnia 2018 r. cała społeczność szkolna zgromadziła się, tak jak co roku, na sali gimnastycznej w celu wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
Panie Anastazja Puto, Karina Szaforz, Katarzyna Proth oraz Ewa Stasica przygotowały wspólnie z uczniami Bajkowe Jasełka. Było to niesamowite przeżycie, gdyż historię sprzed dwóch tysięcy lat przedstawiono w nietypowy sposób. Do stajenki przybyły postacie z bajek i złożyły pokłon narodzonemu Jezuskowi. Całość tej uroczystości dopełniły kolędy śpiewane razem ze zgromadzoną widownią.
Podczas inscenizacji Jasełek uczniowie naszej szkoły wykazali się znakomitym talentem muzycznym i aktorskim. Na uroczystości tej panowała magiczna atmosfera zbliżających się świat.
Na zakończenie uroczystości uczniowie z panią Kariną Szaforz przedstawili również część występu w języku angielskim, a zaproszeni goście – starsza grupa przedszkolaków z Murowa, wspierana przez panią Anastazję Puto, przedstawili swój występ w języku niemieckim.
W przedstawieniu uczestniczyli również zaproszeni goście: Wójt Gminy Murów – pan Michał Golenia i ksiądz proboszcz Sławomir Tokarek.
Po Jasełkach uczniowie szkoły wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się na wigiliach klasowych.

Zofia Nawrot

ŚWIĄTECZNE INSPIRACJE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ W MUROWIE

Od początku grudnia uczniowie naszej szkoły w świetlicy szkolnej wykonują świąteczne ozdoby. Mają różnorodne pomysły. I tak na przykład Filip Drescher zainspirował swoim pomysłem wykonanie choinek z papieru metodą origami, a Oliwia Sokołowska i Martyna Magiera zrobiły wianki. Uczniowie wykonali też papierowe śnieżynki, gwiazdki, jeżykowe bombki, kartki i łańcuchy. Dzięki wspólnej pracy przy wykonywaniu świątecznych ozdób, uczniowie miło spędzają czas w gronie kolegów, a wykonane projekty ozdabiają świetlicę i choinkę szkolną, które nabrały świątecznego charakteru.

Maria Marcinkowska

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Od lat uczniowie naszej szkoły zbierają słodycze dla dzieci z Domu Dziecka 
w Bogacicy. W tym roku również chętnie podzielili się słodyczami, które sami dostali od Świętego Mikołaja. Za włączenie się w akcję dziękują organizatorzy. 


Agata Rarus

WRÓBELEK ĆWIREK I JEGO PRZYJACIELE Z KARMNIKA

Uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie wzięli udział 
w projekcie edukacyjnym „Wróbelek Ćwirek i jego przyjaciele z kominka”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Miejsc w Miejscu. W ramach realizacji projektu 
w szkole zostały przeprowadzone dwa zajęcia, których głównym celem było poszerzenie wiedzy dzieci na temat ptaków zimujących w Polsce oraz przedstawienie właściwych informacji o dokarmianiu ptaków w okresie zimowym. Spotkanie pierwsze przybliżyło zagadnienia teoretyczne w formie prezentacji multimedialnej. Nazwy ptaków zimujących 
w Polsce i ich wygląd uczniowie utrwalili sobie, kolorując karty pracy ze skrzydlatymi przyjaciółmi. Sikorki, wróble, dzięcioły, grubodzioby, szczygły i gile wyglądały jak żywe. Obrazki zawisły na gazetce szkolnej. Część praktyczna zajęć polegała natomiast na budowie karmników i umieszczeniu ich na terenie obejścia szkoły. Ptasie stołówki zostały wypełnione nasionami słonecznika i od tego momentu zaczęły się pojawiać ptaki. Pierwsze były sikorki, ale zlatywało się ich coraz więcej. O zaopatrzenie dbali (i nadal to robią) uczniowie klasy II. Po tygodniu w szkole ponownie pojawiła się pani Ola, która przeprowadziła zajęcia numer 2. Wokół karmników rozstawiła specjalne siatki i zaczęły się odłowy skrzydlatych gości. Uczniowie z niepokojem obserwowali te poczynania, ale po krótkim czasie przekonali się, że wszystko, co się dzieje wokół karmników, jest bezpieczne dla ptaków. Sikorki bogatki i modraszki wędrowały do mięciutkich woreczków, a następnie w szkole były obrączkowane i wypuszczane na wolność. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się ptakom i je pogłaskać. Nauczyły się również rozpoznawać ich płeć po ubarwieniu. 
W sumie udało się zaobrączkować 24 ptaki, głównie sikorki, gdyż pokarm w karmniku jest ich przysmakiem.
Zajęcia w ciekawy sposób wzbogaciły wiedzę przyrodniczą naszych uczniów
i uwrażliwiły ich na potrzeby ptaków zimą.

Koordynator projektu: Ewa Stasica

LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO
Dnia 11.12.2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w otwartych zajęciach z lekkiej atletyki. Zajęcia prowadzone były w ramach programu „LDK-Lekkoatletyka dla każdego”. Koordynatorem zajęć był instruktor Mirosław Olszewski. Uczniowie pokonywali stacje sprawnościowe między innymi: rzut plastikowym oszczepem, bieg przez płotki, skok wzwyż przez gumkę czy skoki przez hula- hopy. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, a ćwiczenia wykonywały z wielkim zaangażowaniem. Panu Mirosławowi Olszewskiemu dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

Agata Rarus

MIKOŁAJE ZE SZKOŁY Z MUROWA W OLEŚNIE
Już po raz czwarty uczniowie klas I-VIII wyjechali na pływalnię. Tym razem (07.12.2018) był to wyjazd mikołajkowy do Olesna. Przejazd ufundował Mikołaj 
z Gliwic firma Jiffy Packaging Sp. z o.o. Duże podziękowanie dla pana dyrektora firmy Pawła Sitkiewicza z Zagwiździa. Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków i postaw prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego spędzania czasu wolnego. 


Jacek Marcinkowski

RAZEM PRZEZ ŚWIĘTA
Nasza szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego programu "Razem na święta". W ramach programu szkoła przeprowadziła już akcję STOP PUSTYM MISKOM – WSPOMÓŻ SCHRONISKO! Jesteśmy w trakcie realizacji akcji "Góra grosza" i "Paczki świątecznej dla dzieci z Domu Dziecka w Bogacicy".

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE
Klasa VI uczestniczyła w ogólnopolskim programie „Wychowanie przez czytanie – z dzieckiem w świat wartości”, którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Jego cele to wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych oraz propagowanie czytelnictwa. Efektem podejmowanych działań są gazetki w sali polonistycznej i holu szkoły oraz przygotowana przez uczniów praca konkursowa dotycząca odpowiedzialności umieszczona na platformie YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=_XvN-tSYnz4
Zachęcamy uczniów i rodziców do obejrzenia prezentacji!


Dorota Fiebich

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W niedzielę, 2 grudnia, organizowany był w naszej szkolne Bożonarodzeniowy Kiermasz. Rodzice wraz z dziećmi i nauczycielami przygotowali wiele stoisk ze świątecznymi słodkościami oraz ozdobami. Była też wędzona ryba do kupienia. Można było sobie też zrobić świąteczną fotkę z Mikołajem. W całej szkole pachniało piernikiem, snuły się melodie kolęd, nasi goście w świątecznym już nastroju zaopatrywali się w świąteczne rzeczy. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie:-)

GMINNY TURNIEJ W KOSZYKÓWKĘ CHŁOPCÓW

Drużyna koszykarska chłopców w składzie: B. Drobisz, F. Żukowski,J.Murach,L. Janus, F. Lachowicz i M.Gleń, rozegrała mecze z drużyną ze St.Budkowic oraz z Zagwiździa. Drużyna z Murowa zajęła 2 miejsce pokonując grupę ze St.Budkowic 12:0 i ulegając drużynie z Zagwiździa 6:12. Rozgrywki gminne odbyły się w Zagwiździu. 


K. Proth

STOP PUSTYM MISKOM – WSPOMÓŻ SCHRONISKO!

Na początku października samorząd uczniowski ogłosił akcję „Stop pustym miskom – wspomóż schronisko!” Zbieraliśmy karmę oraz koce dla zwierząt ze schroniska w Paryżu. Zbiórka została już zakończona, a jej efekt przerósł nasze oczekiwania. Razem zebraliśmy 270,30 kg karmy dla psów i kotów oraz 7 worków koców, ręczników i pościeli.

MACIE OGROMNE SERCA I POTRAFICIE SIĘ DZIELIĆ!

Samorząd uczniowski dziękuje wszystkim, którzy nawet w najdrobniejszy sposób przyłączyli się do akcji. Jeżeli będziecie zainteresowani dalszym niesieniem pomocy zwierzętom ze schroniska w Paryżu, powtórzymy ją wiosną.

A oto szczegółowe wyniki zbiórki:

- klasa I – 13,475 kg – 0,84 kg/ucznia
- klasa II – 8,750 kg – 0,80 kg/ucznia
- klasa III – 5,910 kg – 0,54 kg/ucznia
- klasa IV – 47,880 kg – 2,18 kg/ucznia - IV miejsce
- klasa V a – 40,00 kg – 2,86 kg/ucznia - II miejsce
- klasa V b – 0,40 kg
- klasa VI – 107,40 kg – 5,26 kg/ucznia - I miejsce
- klasa VII – 12,00 kg – 0,86 kg/ucznia
- klasa VIII – 27,490 kg – 2,29 kg/ucznia - III miejsce

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada 2018 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości Uczniowie kl.VII i IV przygotowali piękną akademię pod kier.p.U.Klinek i K. Proth. Została wyświetlona prezentacja mówiąca o drodze naszego narodu do wolności. Odśpiewano również 4 zwrotki hymnu zgodnie z pomysłem MEN.

ZIEMIA WOŁA SOS

Przez pierwsze dwa miesiące nauki,wrzesień i październik, wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym ,,Ziemia woła S.O.S." o tematyce ekologicznej. W czasie jego trwania dzieci brały udział w konkursach plastycznych oraz wiedzy ekologicznej.Przeprowadzono także szereg lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zwieńczeniem projektu był Zielony Marsz ulicami Murowa. Podczas przemarszu uczniowie głosili hasła ekologiczne umieszczone na przygotowanych transparentach oraz rozdawali ulotki w różnych punktach naszej miejscowości. Po powrocie do szkoły posadzono rośliny na podwórku szkolnym. Dzięki projektowi dzieci,jak również cała społeczność naszej miejscowości, z pewnością będą odpowiedzialnie traktować otaczającą przyrodę.Szkoła pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego przeprowadzenia projektu.

Ewa Stasica, Marta Talacha

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14. października to Dzień Edukacji Narodowej, tradycyjnie zwany Dniem Nauczyciela. Ponieważ w tym roku wypadał w niedzielę, w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie obchodziliśmy to święto już w piątek, 12. października.

W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, na apelu przygotowanym przez samorząd szkolny, spotkała się cała społeczność szkolna oraz przebywający u nas goście z Niemiec.
Uroczystość rozpoczęło wystąpienie dyrektor szkoły, pani Zofii Nawrot, która podziękowała wszystkim swoim pracownikom za zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. W programie artystycznym zaprezentowały się klasa II, przygotowana przez panią Ewę Stasicę oraz klasa VI, która pod opieką pani Doroty Fiebich przygotowała inscenizację „Nauczyciel = przyjaciel”, przypominającą tę znaną wszystkim prawdę oraz wyjaśniającą zawiłości polskiej gramatyki.
Podziękowaniem za trud pracy z uczniami, wyrozumiałość i cierpliwość były również kwiaty oraz własnoręcznie wykonane przez uczniów laurki wręczone wszystkim pracownikom szkoły. Część artystyczną zakończył występ ucznia klasy VIII, Marcelego Glenia, który na keyboardzie zagrał skomponowany przez siebie utwór.

Ostatnim punktem uroczystego spotkania było pożegnanie pani Barbary Proth, wieloletniej sekretarz PSP w Murowie, która pod koniec października kończy pracę zawodową i odchodzi na emeryturę. Podziękowaniem za wszystkie lata współpracy, zaangażowanie w życie szkoły i codzienną życzliwość były ciepłe słowa, piękne kwiaty oraz gromkie brawa.

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

W niedzielę, 7. października, na terenie parku rekreacyjno – sportowego w Murowie Stowarzyszenie Miłośników Murowa po raz kolejny zorganizowało Święto Ziemniaka, w którego przygotowanie włączyła się również nasza szkoła.
Uczniowie klasy VI pod opieką pani Doroty Fiebich zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością inscenizację „Bajkowy las”, poruszającą zagadnienia ochrony przyrody oraz wartości, jaką w życiu dziecka stanowią baśnie. Natomiast pani Anastazja Puto wraz z polskimi i niemieckimi uczniami uczestniczącymi w dwustronnej wymianie przygotowała pokaz kulinarny, podczas którego przygotowano polską sałatkę ziemniaczaną oraz niemiecki Kartoffelsalat. Po zaprezentowaniu ciekawostek kulinarnych dotyczących wykonanych potraw dzieci częstowały nimi uczestników Święta Ziemniaka.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Dziś po 2- miesięcznym wypoczynku wróciliśmy do szkoły. Pierwszaki zostały mianowane na uczniów naszej szkoły,a po wypiciu soku z cytryny zostali pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 
Wszystkim życzymy dobrego roku szkolnego.

 

szkoła2.jpeg szkoła3.jpeg szkoła4.jpeg szkoła5.jpeg szkoła6.jpeg szkoła7.jpeg
<./div>