Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła
Podstawowa w Murowie
Dziś jest: poniedziałek, 09-12-2019, Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

Aktualności

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2019

PLAKAT BN.jpeg

WYCIECZKA DO WARSZAWY

19 i 20 września 2019 roku czterdziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Uli, p. Rity, p. Kariny i p.Kasi była na wycieczce w Warszawie. Zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, starówke, Stadion Narodowy, Łazienki... i całą masę innych zabytków naszej stolicy. Obejrzeliśmy również zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zakwaterowanie mieliśmy w hotelu Hit na Pradze. Pomimo nienajlepszej pogody pani Małgosia, nasza przewodniczka, przeprowadziła nas po Warszawie tak, żebyśmy jak najwięcej mogli w te dwa dni zobaczyć.

71669421_985774098450765_244889350066667520_o.jpeg 70794197_985773565117485_4410797259688509440_o.jpeg

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/ 2020 

„ Żegnaj  lato na rok…”

W poniedziałek 02 września  Wojtek Lubacz oraz uczniowie z klasy V w przedstawieniu skierowanym do pierwszoklasistów rozpoczęli nowy rok szkolny. W czasie uroczystości pierwszaki złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Uwieńczeniem tego dnia było wręczenie rogów obfitości. Rok szkolny rozpoczęło 130 uczniów w tym 21 pierwszoklasistów.

20190902_095115 (1).jpeg

PODRĘCZNIKI, MATERIAŁY EDUKACYJNE, ĆWICZENIA, które rodzice zakupują we własnym zakresie na rok szkolny 2019/2020

JĘZYK MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ – NIEMIECKI

KLASA 1

„ABCDeutsch neu 1”, Podręcznik i do języka niemieckiego dla klasy 1,  nr dopuszczenia: 789/1/2017     Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło, Marta Kozubska, Wydawnictwo Szkolne PWN.

„ABCDeutsch neu 1” Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 1, Wydawnictwo Szkolne PWN.

KLASA 2

„ABCDeutsch neu”, Podręcznik  do języka niemieckiego dla klasy 2, nr dopuszczenia:  789/2/2018    M. Kozubska,E. Krawczyk, L. Zastąpiło, Wydawnictwo Szkolne PWN.

„ABCDeutsch neu” Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 2, Wydawnictwo Szkolne PWN.

KLASA 3

„ABCDeutsch Podręcznik  do języka niemieckiego dla klasy 3,  M. Kozubska, L. Zastąpiło, nr dopuszczenia:  789/3/2018, Wydawnictwo Szkolne PWN.

„ABCDeutsch neu” Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy 3, Wydawnictwo Szkolne PWN.

KLASA 4

„Ich und du neu.” Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 4; Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło, nr dopuszczenia: 808/1/2017; Wydawnictwo Szkolne PWN

„Ich und du neu”. Zeszyt ćwiczeń do języka niemieckiego dla klasy 4”

KLASA 5

„Ich und du neu”.Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 5; Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło,  Wydawnictwo Szkolne PWN, nr dopuszczenia: 808/2/2018

„Ich und du neu”. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy piątej.

KLASA 6

„Ich und du neu”. Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy 6; Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło,   Wydawnictwo Szkolne PWN, nr dopuszczenia: 808/3/2018;

„Ich und du neu”. Materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy szóstej.

RELIGIA

KLASA 1

„Jesteśmy Bożą rodziną”, E. Bem, L. Pyrek, M. Ogiolda, Wyd. Św. Krzyża, nr WK/1-4/2019/1/A

KLASA 2

„Poznajemy naszego Boga”, Wyd. Św. Krzyża Opole, nr K/1-3/2014/2/B

KLASA 3

,,Przyjmujemy Pana Jezusa”, ks. M. Wilczek, dr Edyta Bem, s. Leonia Pyrek AM, Wyd. Św. Krzyża, OPOLE

KLASA 4

,,Zapowiedź zbawienia klasa IV szkoły podstawowej. Ks. Marcin Wilczek, Wyd. Świętego Krzyża, Opole; nr WK/4-6/2014/4

KLASA 5

„Jezus Chrystus naszym Zbawicielem”, ks.  M. Wilczek, M. Baron, ks. Z. Waskin, Wyd. Świętego Krzyża Opole, nr 411/2015

KLASA 6

„Kościół wspólnotą zbawionych”, Ks. M. Wilczek, M. Baron, Ks. Z. Waskin, Wyd. Świętego Krzyża Opole, nr 296/2016

KLASA 7

„Droga wspólnoty zbawionych”, M. Baron, ks. M. Ogiolda, nr 575/2017/I

KLASA 8

Kl. VIII- numer programu: Nr WK/7-8/2018/8

Materiały dydaktyczne pt.: „Codzienność uczniów Jezusa- Zbawiciela”

Autor: red. Maria Baron, ks. Marcin Ogiolda

Wydawca: Wydawnictwo Świętego Krzyża, Opole

Zakończenie roku szkolnego w PSP w Murowe

19 czerwca uczniowie PSP w Murowie uroczystym apelem zakończyli rok szkolny 2018/2019. W uroczystości, oprócz uczniów i nauczycieli uczestniczył Wójt Gminy Murów, pan Michał Golenia, oraz licznie zgromadzeni rodzice.

Najwięcej radości, jak co roku, przyniosły nagrody i wyróżnienia, przyznane  uczniom za szczególne osiągnięcia w nauce oraz zachowaniu.

Najważniejszą nagrodę,  dla najlepszego ucznia  szkoły, przyznawaną co roku przez Wójta Gminy Murów, otrzymała uczennica klasy szóstej, Oliwia Grubiak. Uzyskała ona najlepszą średnią ocen, ponadto reprezentowała szkołę na licznych zawodach sportowych oraz wykazała się wzorowym zachowaniem. Nagrodę wręczył osobiście Wójt Gminy.

Do grona uczniów z najlepszymi średnimi dołączyli również: Maja Znamirowska, Olivia Greiner, Wiktoria Mikosz, Mateusz Jasiński, Wojciech Talacha, Nadia Hudaszek, Aleksandra Rosicka, Filip Lachowicz, Kinga Krzemińska, Oliwia Sokołowska, Patryk Cichowski, Zuzanna Stefanek, Bianca Skrzypek, Bartosz Drobisz, Kacper Piegza, Julia Bacajewska, Dominik Tkocz, Klaudia Sokalska, Wojciech Lubacz, Zofia Fiebich, Monika Kwiecień, Agata Stańska, Paweł Golonka, Alicja Sitkiewicz, Mateusz Droege, Dawid Wierzgała.

Wszyscy wymienieni wyżej uczniowie uzyskali średnią ocen od 4,75 do 5,50, za co otrzymali nagrody pieniężne oraz dyplomy - Nagrody Wójta Gminy Murów. Również te nagrody wręczał Wójt Gminy Murów.

Tak jak poprzedniego roku, dyrektor szkoły przyznała Nagrodę Dyrektora. Jest to nagroda za wzorowe zachowanie, celujące i bardzo dobre wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie szkoły. W tym roku nagrodę tą zdobyła uczennica klasy 8, Maja Znamirowska.

Na forum szkoły zostało wyróżnionych zostało także 43 dzieci z klas I – III. Uczniowie młodszych klas już od samego początku swojej edukacji w naszej szkole pilnie pracują i osiągają wysokie wyniki w nauce. Nagrody książkowe zostały im wręczone przez dyrektor szkoły oraz wychowawców .

Uroczysty apel zastał zakończony krótkim przedstawieniem klasy szóstej. Swoim występem, przygotowanym pod nadzorem p. Doroty Fiebich (opiekuna szkolnego kółka teatralnego) wprowadzili wszystkich uczniów i zgromadzonych gości w okres wspaniałych wakacji.

Należy też zwrócić uwagę na to, że po raz pierwszy po 19-letniej przerwie szkołę opuścili uczniowie klasy ósmej. Do grona absolwentów dołączyli: Patrycja Bańska, Marcelina Cieślak, Zofia Fiebich, Marceli Gleń, Olivia Greiner, Monika Kwiecień, Filip Lachowicz, Daria Malaga, Justyna Rosiek, Magdalena Walczak, Maja Znamirowska, Julia Żukowska.

Uczniowie Ci pożegnali swoich kolegów i koleżanki z młodszych klas, nauczycieli i pracowników szkoły w dniu poprzedzającym uroczysty apel, tj. 18 czerwca. Oni również zostali pożegnani przez uczniów klasy siódmej, która życzyła naszym absolwentom przyjęcia do wymarzonych szkół ponadpodstawowych oraz wielu sukcesów w życiu osobistym i edukacyjnym. Na uroczystości tej dodatkowo podziękowano nagrodami książkowymi oraz dyplomami innym uczniom, zaangażowanym w różne konkursy, zawody sportowe oraz pracę na rzecz szkoły.

Za przygotowanie uroczystości kończących rok szkolny 2018/2019 składam serdeczne podziękowania dla p. Doroty Fiebich, p. Ewy Stasicy, p. Katarzyny Proth, p. Urszuli Klimek oraz uczniów klas szóstej i piątych.

Wszystkim wyróżnionym uczniom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy
i życzymy kolejnych sukcesów.

Dyrektor – Zofia Nawrot
oraz pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie

KONKURS MÓJ LAS

XIV edycja konkursu ,,Mój las" organizowanego przez Nadleśnictwo Kup, rozstrzygnięta. Uczniowie naszej szkoły w tej edycji zdobyli pięć nagród. Nagrodę główną, tzw. ,,grand prix" konkursu zdobyła uczennica kl. VI Olga Miękina. Cztery pozostałe wyróżnienia otrzymały: 
Oliwia Grubiak kl. VI
Nikola Błaszczyk kl. VII
Alicja Sitkiewicz kl. Vb
Nadia Hudaszek kl. IV
Gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w XV edycji konkursu.

E. Stasica

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

W tym roku akcja „Jak nie czytam, jak czytam!” odbyła się 7 czerwca, w piątek, od godz. 10.00Już po raz czwarty uczniowie w całej Polsce czytali książki – każdy to, co chce - aby ustanowić nowy rekord w jednoczesnym czytaniu. Nasza szkoła tradycyjnie przyłączyła się do tej największej w Polsce imprezy czytelniczej, dlatego 7 czerwca każdy uczeń i nauczyciel przyniósł do szkoły swoją lub wypożyczoną z biblioteki książkę. Po 3. lekcji wszystkie klasy spotkały się na boisku szkolnym, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z książkami, potwierdzające nasz udział w akcji. Następnie każda klasa ze swoim nauczycielem udała się w wybrane przez siebie miejsce (do sali lekcyjnej, na trawkę, do parku na ławeczki), gdzie przez pół godziny oddawaliśmy się lekturze przyniesionych przez siebie książek. W tym roku w PSP w Murowie czytały 122 osoby. Liczymy na to, że uda się pobić rekord 459409 osób czytających w tym samym czasie ustanowiony w 2017 roku podczas 2. edycji wydarzenia.

Dorota Fiebich

PRZEDSZKOLAKI ZWIEDZAJĄ SZKOŁĘ

W poniedziałek 10 czerwca br. Przedszkolaki odwiedziły Szkołę Podstawową w Murowie. Celem  wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać po ukończeniu przedszkola. Przedszkolaki miały możliwość zwiedzanie sal lekcyjnych, świetlicy dla dzieci młodszych i starszych, sali komputerowej, biblioteki, stołówki, gabinetu dyrektora oraz sekretariatu szkoły. Dzieci pełne wrażeń obdarowane niespodziankami wróciły do przedszkola, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi przedszkolakami oraz rodzicami.

M. Marcinkowska

                                           

WYCIECZKA KLASY SZÓSTEJ

W dniach 21. - 24.05.2019 r. uczniowie klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie, pod opieką wychowawcy pana Jerzego Fiebicha oraz pani Doroty Fiebich, przebywali na wycieczce w Prudniku. Zakwaterowaliśmy się w luksusowym schronisku młodzieżowym „Dąbrówka”. Otrzymaliśmy bardzo ładne pokoje, z których wszyscy byli zadowoleni. Podczas wycieczki mieliśmy dużo różnych zajęć, a każdy dzień był inny.  Poznaliśmy Prudnik, Nysę i Głuchołazy. Uczestniczyliśmy w warsztatach tkackich, byliśmy w prudnickim kinie „Diana” na filmie „Shazam”, na krytym basenie, zwiedzaliśmy muzea w Nysie i Prudniku. Odbyliśmy również przejażdżkę pociągiem, ale przede wszystkim spędziliśmy bardzo dużo czasu ze sobą na grach, zabawach i rozmowach. Wyjazd był niezwykle  fascynujący i długo pozostanie w naszej pamięci.                                  

Kinga Krzemińska i Oliwia Grubiak - uczennice klasy VI PSP w Murowie

WYCIECZKA DO AUSCHWITZ- BIRKENAU

W poniedziałek, 27 maja 2019 roku, klasa siódma i ósma z Murowa wraz z klasą ósmą oraz 3 gimnazjalną z Zagwiździa udały się na wycieczkę do obozu koncentracyjnego do Oświęcimia. Wyruszyliśmy autokarem spod szkoły o 8 rano, a na miejscu byliśmy około 11.30. Po obiedzie zjedzonym w jednej z pobliskich restauracji, ruszyliśmy w kierunku obozu. Samo miejsce było ogromne i budziło w nas grozę. Wszyscy przejęci poruszaliśmy się za przewodnikiem, odwiedzając stare, więzienne baraki. Z wielkim smutkiem patrzyliśmy na rzeczy pozostałe po byłych więźniach, przypominając tym sobie wiersz Wiesławy Szymborskiej p.t.: „ Muzeum” . Zdjęcia byłych więźniów były tak ujmujące, że niektórzy odwracali wzrok, nie mogąc patrzeć na tak wielkie okrucieństwo. Po dwugodzinnym zwiedzaniu, pojechaliśmy autokarem do Brzezinki, do drugiej części obozu. Ogromny plac ogrodzony drutem kolczastym zapierał dech w piersiach. Chodziliśmy po placu z opuszczonymi głowami, czując pustkę w tym miejscu, pomimo tłumów turystów. Nie mogliśmy uwierzyć, że niecałe 80 lat temu zamordowano tutaj miliony niewinnych osób. Wróciliśmy do domu autobusem około 20.00 , pełni wrażeń i zdumieni, że ludzie ludziom mogli zgotować taki los.

Maja Znamirowska – uczennica klasy VIII

(Fotorelacja na naszym Fb)

VI MUROWSKI BIEG PARKOWY

23 maja 2019 r. o godzinie 9.30 rozpoczął się w parku w Murowie VI Murowski Bieg Parkowy pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły.  Brało w nim udział 166 zawodników – przedszkolaków i uczniów całej naszej gminy. Nasza impreza sportowa wreszcie objęła swoim zasięgiem całą Krainę Borsuka. Mimo utrudnień spowodowanych  fatalną pogodą jak na maj,  bieg odbył się zgodnie z wcześniej przygotowanym przez organizatorów harmonogramem. Najliczniejsze grupy biegaczy (klasy I-III oraz przedszkolaki) stawiły się na starcie o godzinie 9:30 tego dnia.  Po wspólnym przejściu tras biegowych oraz po rozgrzewce rozpoczęła się zacięta walka maluchów o podium. Klasy starsze rozpoczęły swoje zmagania półtorej godziny później. Trójka najlepszych uczestników z każdej kategorii biegowej otrzymała medale, a ci najlepsi puchary i pluszowe borsuki, które są tak znanym już symbolem naszej gminy. Dekoracja uczniów miała odbyć się na scenie w parku, ale pogoda skutecznie nam to uniemożliwiła. Cały sprzęt nagłaśniający oraz nagrody zostały sprawnie przetransportowane spowrotem do szkoły i w sali gimnastycznej  wręczone zwycięzcom przez Wójta Gminy Murów – Michała Golenię, panią dyrektor szkoły - Zofię Nawrot, przedstawicielkę przedszkola – Aleksandrę Machiew oraz przez główną organizatorkę imprezy, Katarzynę Proth.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji przedsięwzięcia następującym osobom:

Marszałkowi Województwa Opolskiego za zasponsorowanie spersonalizowanych pucharów i medali; Wójtowi Gminy Murów – Michałowi Golenia za obecność w towarzystwie wspaniałych borsuczych nagród, pani Ewie Janas, dyrektorce przedszkola w Murowie, za pomoc w uzyskaniu patronatu Marszałka Województwa Opolskiego oraz za wsparcie organizatorów; pani Zofii Nawrot za pomoc w koordynacji dnia oraz dogranie dojazdów dzieci na zawody; Radzie Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej oraz Radzie Rodziców przy Publicznym Przedszkolu w Murowie za dofinansowanie nagród oraz baneru, który pokazał już wcześniej całej miejscowości, że robimy coś ważnego, panu Hubertowi Nanko za wykonanie koszulek reklamujących nasz bieg.

Podziękowania składam również pani Aleksandrze Machiew oraz Urszuli Klimek za pomoc podczas sędziowania zawodów jak i przygotowanie płyty placu do biegu. Dziękuję wszystkim przybyłym opiekunom i nauczycielom za pomoc w ogarnięciu całego spotkania.

Największe podziękowania kieruję jednak do naszych zawodników, którzy tak licznie przybyli na naszą sportową imprezę. Bez nich cały ten dzień nie miałby przecież sensu. Byliście wielcy, dzieli i wspaniali . Udowodniliście, że pogoda nie ma znaczenia i , że wszystko zależy od chęci i pogody ducha.

Ze sportowym pozdrowieniem: Organizator: Katarzyna Proth

WYNIKI KLASYFIKACJI KLASOWEJ VI MUROWSKIEGO BIEGU PARKOWEGO

DZIEWCZĘTA PRZEDSZKOLE

 1. Jasińska Hanna
 2. Krzencesa Emilia
 3. Gradzik Nikola

CHŁOPCY PRZEDSZKOLE

 1. Eder Lars
 2. Losik Bolesław
 3. Jasiński Dominik

I KLASA DZIEWCZYNY

 1. Cieślak Maja
 2. Czorniczek Nikola
 3. Blak Natalia

I KLASA CHŁOPCY

 1. Kapica Wiktor
 2. Toczek Artur
 3. Golenia Franciszek

II KLASA DZIEWCZYNY

 1. Kopka Joanna
 2. Figurska Maja
 3. Kasztelan Maja

II KLASA CHŁOPCY

 1. Janas Aleksander
 2. Brzezowski Miłosz
 3. Krypczyk Szymon

III KLASA DZIEWCZYNY

 1. Marszałek Aleksandra

III KLASA CHŁOPCY

 1. Golonka Michał
 2. Sitkiewicz Adam
 3. Odikadze Beka

IV KLASA DZIEWCZYNY

 1. Siekierka Zuzanna
 2. Jaśkiewicz Anna
 3. Sipa Martyna

IV  KLASA CHŁOPCY

 1. Rohrbach Oliwier
 2. Janas Oskar
 3. Scheitza Paweł

V KLASA DZIEWĘCZTA

 1. Rosicka Aleksandra
 2. Skrzypek Bianca
 3. Mikulla Sybilla

V KLASA CHŁOPCY

 1. Cieslak Kamil
 2. Talacha Wojciech
 3. Jasiński Mateusz

VI KLASA DZIEWCZĘTA

 1. Grubiak Oliwia
 2. Sokalska Klaudia
 3. Krzemińska Kinga

VI KLASA CHŁOPCY

 1. Janus Lukas
 2. Stasica Mateusz
 3. Andrzejczak Mateusz

VII KLASA DZIEWCZĘTA

 1. Mazurek Marta
 2. Błaszczyk Nikola
 3. Złotucha Julia

VII KLASA CHŁOPCY

 1. Jermakowicz Leon
 2. Drobisz Bartosz
 3. Migowski Michał

VIII KLASA DZIEWCZĘTA

 1. Greiner Olivia
 2. Znamirowska Maja
 3. Bańska Patrycja

VIII KLASA CHŁOPCY

 1. Gleń Marceli
 2. Lachowicz Filip

(Fotorelacja na naszym Fb)

XIV Festiwal Maryjny w parafii Św. Trójcy w Murowie

26 maja uczniowie naszej szkoły zaśpiewali pieśni i piosenki maryjne. W ten sposób uczcili Maryję oraz swoje mamy z okazji Dnia Matki. Atmosfera spotkania była bardzo radosna i wzruszająca. Dziękuję wykonawcom, konferansjerowi i rodzicom zaangażowanym w organizację festiwalu. Do zobaczenia za rok!

mgr Anastazja Puto

(Fotorelacja na naszym Fb)

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

Od 25.04. do 01.05. 2019 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły, pod opieką Pana Jurka i Pani Rity, brało udział w wymianie międzynarodowej w Halle. Była to rewizyta po jesiennym spotkaniu w Murowie. Zdjęcia są kroniką tego ciekawego wyjazdu, podczas którego miały miejsce: zwiedzanie Halle, Lipska i Berlina, wycieczka rowerowa i wyprawa górska, spotkania i warsztaty. Do zobaczenia za rok! 

Jerzy Fiebich

20190427_125912.jpeg 20190427_123048.jpeg 20190426_135653.jpeg

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

W dniach 15-17 kwietnia uczniowie klasy 8 pisali egzaminy z języka polskiego,matematyki i języka angielskiego. Wszystkie standardy przypilnowano na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, że nabyta w trakcie ośmioletniej edukacji wiedza została przez naszych uczniów dobrze przyswojona, co przełoży się na doskonałe wyniki.

fotka.jpeg

SZKOLNY TEATR KLASY V A

6 marca 2019 roku na lekcjach języka polskiego sala nr 6 zamieniła się w teatr klasy V a. Podzieleni na trzy grupy zaprezentowaliśmy przedstawienia przygotowane na podstawie mitu „Demeter i Kora”. Na widowni zasiedli: nasza wychowawczyni, pani Marta Talacha, nauczycielka, która uczyła nas w klasach młodszych, pani Ewa Stasica oraz uczniowie klasy II. Były też obecne mama Wojtka i nasza polonistka, pani Dorota Fiebich. Na gazetce ściennej w „szóstce” z okazji tego wydarzenia zaprezentowane zostały wykonane przez nas afisze teatralne oraz zaproszenia dla kolegów z innych grup. Stremowani, ale zmobilizowani przedstawiliśmy efekt naszej samodzielnej, trzytygodniowej pracy. Wszystkie grupy prezentowały ten sam spektakl, ale każda zrobiła to trochę inaczej. Aktorzy nauczyli się swoich ról oraz przygotowali ciekawe kostiumy i rekwizyty. Uwagę wszystkich przykuwał Zeus – Wojtek w bardzo oryginalnym stroju i peruce na głowie. Podobało mi się również przebranie Tosi, która odgrywała rolę Kory. Ze względu na niewystarczającą liczbę uczniów Daniel i Florek występowali w dwóch grupach i świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Szkoda tylko, że jeden z naszych kolegów nie wziął razem z nami udziału w teatralnej zabawie, bo nie nauczył się roli. Moim zdaniem ta lekcja była bardzo ciekawa. Ciężko jest mi wybrać najlepszą grupę – osobiście bardzo jestem zadowolona z przedstawienia swojego zespołu. Chętnie jeszcze kiedyś wezmę udział w takim wydarzeniu.

                                                                      Wiktoria Mikosz oraz uczniowie klasy V a

NAJMŁODSI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Jak co roku, na początku II okresu, bibliotekę szkolną odwiedzili pierwszoklasiści. 18 i 19 marca bardzo żywa gromadka pierwszaków poznawała biblioteczne zbiory, zasady wypożyczania książek oraz obowiązujące w bibliotece zasady zachowania. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat poszanowania książek, opowiadali o ulubionych lekturach oraz z zapałem rozwiązywali biblioteczne łamigłówki. Wszyscy uroczyście obiecali dbać o książki oraz często korzystać z ich rad i mądrości. Na zakończenie pierwszej wizyty w bibliotece każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom, książeczkę do samodzielnego przeczytania oraz drobne upominki. Chętni uczniowie mogli też samodzielnie wypożyczyć wybrane lektury. Tradycyjną już pamiątką ze spotkania z pierwszoklasistami jest plansza z autoportretami najmłodszych czytelników biblioteki, która przez jakiś czas będzie stanowić jej ozdobę.

D. Fiebich

AWANS SIATKAREK DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

19 marca 2019 roku reprezentacja dziewcząt z klasy VIII zdobyła dziś drugie miejsce w półfinale wojewódzkim w siatkówce szkół‚ wiejskich awansując tym samym do finału wojewódzkiego. To wielka niespodzianka. Nic nie zapowiadało aż tak wysokiej lokaty tego dnia. Dziewczęta uległy PSP z Domaszowic, a pokonały szkoły z Kup, Starych Budkowic i Jełowej. Wykazały się dużą zaradnością i opanowaniem na boisku pomimo ogromnego stresu. Drużyna w składzie: O. Greiner, M. Znamirowska, J. Żukowska, J. Rosiek, M. Walczak, Z. Fiebich, M. Kwiecień i D. Malaga odwaliła dziś kawał dobrej roboty, a Olivia Greiner została najlepszą zawodniczką turnieju. Gratuluję i trzymam kciuki za kolejne sukcesy. Chłopcy będą musieli w tej sytuacji znosić jeszcze jakiś czas lekcje siatkówki, bo MY musimy być jeszcze lepsze. Na wyższym etapie żartów nie ma.

K. Proth

SIATKARZE KLASY VI

18 marca 2019 roku po zeszłotygodniowych mistrzostwach szkoły w mini piłkę siatkową nasi mistrzowie(chłopcy z kl. Vb i VI) pojechali do Zimnic Wlk. na półfinały wojewódzkie. 2 punkty dzieliły nas od awansu do finału. Zwycięstwo odebrała nam drużyna gospodarzy ogrywając nas 16:14 w trzecim secie spotkania. Mamy więc drugie miejsce- zdobyte w wielkim stylu! Zawodnikiem spotkania został Lukas Janus. Dziękuję chłopaki (W. Talacha, M. Jasiński, P. Golonka, M. Andrzejczak, L. Janus, L. Kwiatek, K. Piegza, M. Bronowicki, T. Zabojszcza) za emocje i piękną sportową walkę. Cieszę się, że drobne nieporozumienia zmobilizowały Was do bitwy z przeciwnikiem. W zespole siła! Jestem z Was dumna!

K. Proth

WIZYTA W IZBIE LEŚNEJ

15 marca uczniowie klasy II odwiedzili Izbę Leśną Nadleśnictwa Opole. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnorodnością biologiczną naszych lasów. Dowiedziały się, jak zmienia się życie zwierząt w różnych porach roku, uczestniczyły w interaktywnej burzy, a także "przeniosły" się w korony drzew. Ponadto dzieci mogły prześledzić pracę leśników. Bardzo ważnym punktem zajęć było przedstawienie uczniom zagrożeń lasu oraz sposobów ich zapobiegania. Dzieci były bardzo aktywne, zadawały mądre pytania, ale też wykazały się obszerną wiedzą o lesie i jego mieszkańcach. Z pewnością była to bardzo pouczająca wyprawa. Dziękujemy serdeczne Nadleśnictwu Opole za zaproszenie.

Ewa Stasica, Marta Talacha

UMIEM PŁYWAĆ

Począwszy od 22 lutego przez dziesięć kolejnych piątków grupa uczniów PSP w Murowie z klas I - III bierze udział w projekcie ,,Umiem Pływać''. Co tydzień spędzamy popołudnia na basenie w Namysłowie, gdzie uczniowie pod bacznym okiem instruktorów oswajają się z wodą i biorą udział w nauce pływania różnymi stylami. Po pierwszych czterech spotkaniach pojawiają się pierwsze sukcesy, a skok do głębokiej wody już nikogo nie przeraża. :)Program ,,Umiem Pływać'' jest realizowany przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Samorząd Województwa Opolskiego oraz Samorząd Gminny i Rada Rodziców.

A. Puławska

14500797_pywanie.jpeg

SIATKARZE KLASY VI MISTRZAMI GMINY

Reprezentacja chłopców zagrała 4. 03 2019 r. z reprezentacją chłopców ze Starych Budkowic w mini piłkę siatkową. Zostaliśmy mistrzami gminy z wynikiem 2:1. Drużyna pojechała w składzie: Tomasz Zabojszcza,Lukas Janus,Kacper Piegza, Mateusz Andrzejczak,Wojtek Talacha, Mateusz Jasiński,Lukas Kwiatek i Oliwia Sokołowska(która uratowała drużynę swoją obecnością, gdyż 2 chłopców zapomniało zgód na wyjazd). Chłopcy dziękują Oliwce za wsparcie. Brawo dla drużyny!

K. Proth

siatka.jpeg

KONKURS RELIGIJNY

W piątek, 28 lutego 2019 r, uczniowie naszej szkoły, Mateusz Jasiński z klasy Vb i Wojtek Lubacz z klasy Va, brali udział w etapie finałowym Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK 2019. Do konkursu obaj uczestnicy przygotowywali się pod opieką pani katechetki mgr Anastazji Puto. Finał odbywał się w auli Wydziału Teologicznego w Opolu. Test pisało ok. stu uczestników z całego województwa. Pytania były dość  trudne i szczegółowe. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi drogą elektroniczną w najbliższym czasie. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i gratulujemy udziału w finale!

                                                                                                    Anastazja Puto

KONKURS TRZYMAJ FORMĘ

W piątek, 28 lutego 2019 r, uczniowie naszej szkoły:

Maja Znamirowska, Leon Jermakowicz, Jan Murach, Julia Złotucha, Marceli Gleń, Filip Lachowicz, Nikola Błaszczyk, Bartosz Drobisz, Zofia Fiebich i Justyna Rosiek napisali elektroniczny konkurs z akcji TRZYMAJ FORMĘ. Uczniowie ocenili konkurs jako trudny i wymagający ogromnej wiedzy. Pytania były z reguły z tematyki o zdrowym odżywianiu. Mimo trudności życzymy wejścia do etapu wyższego rangą:-)

Katarzyna Proth

KARNAWAŁ

„Serdecznie wszystkie dzieci witamy
Na bal piżamowy dziś zapraszamy
Będzie impreza, będzie muzyka
Każdy potańczy każdy pobryka.”

Na tegorocznym balu karnawałowym w klasach I-III królowały ...piżamy. Dzieci włożyły tego popołudnia swoje ulubione piżamki i ..ruszyły w tany. Jednak nie tylko taniec był dla nich źródłem zabawy. Różnorodne konkursy, zagadki, rytmiczna muzyka oraz piękna dekoracja sprawiły, że bal piżamowy podobał się naszym uczniom i wywołał uśmiechy na ich twarzach.

20190215_164531.jpeg 20190215_163724.jpeg 20190215_163226.jpeg

ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS IV - VIII

27 lutego Samorząd Uczniowski po raz trzeci w tym roku zaprosił uczniów klas IV – VIII do wspólnej zabawy, tym razem na kostiumowy bal karnawałowy. Biletem wstępu było oczywiście przebranie. Wśród bawiących się można było zobaczyć koty, psy, czarownice, muchomora, Pippi Pończoszankę, jednorożce, wilkołaka, myszkę Minnie i wiele innych postaci znanych nam z książek i filmów. Wszyscy oni wspólnie zatańczyli m. in. lubianą bardzo belgijkę. Kulminacyjnym punktem zabawy były wybory Królowej i Króla Balu, którymi zostali uczniowie klasy V b: reniferka Ola Rosicka oraz dalmatyńczyk Amadeus Kinder. Autorzy najbardziej oryginalnych przebrań otrzymali królewskie korony, pamiątkowe szarfy oraz słodki upominek. Wszystkim uczestnikom balu Samorząd Uczniowski PSP w Murowie zafundował zimne napoje.

 opiekun SU: Dorota Fiebich

20190227_081740.jpeg

LODOWISKO+ ŁYŻWY = DOBRA ZABAWA

25. 02. 2019 r. grupa 46 osób z naszej szkoły, korzystając z programu, " Lodowisko +łyżwy=dobra zabawa", odwiedziła dziś opolski Toropol. 

K. Proth

lodowisko.jpeg

TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

Obraz.jpeg

DZIEŃ OTWARTY W PSP W MUROWIE

19 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie  odbył się dzień otwarty dla dzieci i rodziców pragnących poznać naszą szkołę, warunki lokalowe, uczących nauczycieli. Przybyłych gości powitała Zofia Nawrot - dyrektor szkoły, która przekazała informacje o zasadach rekrutacji, wymaganej dokumentacji oraz ofercie edukacyjnej i opiekuńczej szkoły oraz Maria Marcinkowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie klas czwartych wystąpili w krótkim programie artystycznym pod hasłem „Zapraszamy do krainy bajek”. Przebrani za postacie z bajek przygotowali dla przedszkolaków szereg zadań do wykonania: zagadki, puzzle, prace plastyczne o tematyce nawiązującej do popularnych bajek. Po wykonanych zadaniach bajkowi przewodnicy z paniami z klas I-III oprowadzali po szkole naszych gości, a nauczyciele starali się odpowiadać na każde pytanie zadane przez dzieci czy rodziców. Podczas zwiedzania nasi goście uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez uczniów z tablicą interaktywną. Dzieci bawiły się w zabawy multimedialne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej stawiając pierwsze kroki w świecie informatyki. W sali przyrodniczej prowadzili obserwacje przez mikroskop, oglądali też szkielety zwierząt. W bibliotece szkolnej obejrzeli ciekawe książki, a w sali językowej bajkę w języku angielskim oraz prowadzili dialog przez słuchawki. Na zakończenie na najmłodszych czekały bajkowe mufinki i lemoniada zielonego smoka oraz dyplomy za udział w dniu otwartym i bajkowe naklejki. Słodki poczęstunek przygotowała  p. A. Puto z bajkowymi postaciami z klasy IV. Wszystkim przedszkolakom i rodzicom dziękujemy za przybycie, a osobom dzięki, którym dzień otwarty mógł się odbyć składamy serdeczne podziękowania.

                                                                                                             M. Marcinkowska

IMG_20190219_174055.jpeg

SZKOLNE WALENTYNKI

W Dniu Zakochanych – 14 lutego- samorząd szkolny zorganizował walentynkową pocztę. Walentynkowi listonosze roznosili serduszka i liściki z serdecznościami, które wcześniej można było wrzucać do specjalnej, walentynkowej skrzynki pocztowej. Przygotowana została również gazetka z ciekawostkami związanymi z Dniem Zakochanych oraz ogłoszono konkurs na najbardziej czerwoną klasę. Wygrała go klasa IV i tym samym otrzymała tytuł Najbardziej Zakochanej Klasy.

20190215_095320.jpeg 20190213_151822.jpeg

PÓŁFINAŁ POWIATU CHŁOPCÓW W MINI-KOSZYKÓWCE

Dzień przed pójściem na ferie, 13 lutego 2019 r.nasi uczniowie zajęli IV miejsce w półfinale powiatowym w mini koszykówce. Mimo mocnej walki nie udało się nam wejść do finału. Za rok znów powalczymy. Przed nami jeszcze inne konkurencje. Trzymajcie kciuki.


K. Proth

SIATA DYP..jpeg

SKŁADANIE WNIOSKÓW DLA PRZYSZŁYCH UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

PDFSkładanie wniosków do klasy pierwszej.pdf

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI - szczegóły poniżej

PDFDzień Otwarty.pdf

NOWY PLAN LEKCJI
Poniżej znajdziecie link do nowego planu lekcji, który będzie obowiązywał od nowego semestru. Proszę się zapoznać!:-)

Dzień przed pójściem na ferie nasi uczniowie zajęli IV miejsce w półfinale powiatowym w mini koszykówce. Mimo mocnej walki nie udało się nam wejść do finału. Za rok znów powalczymy. Przed nami jeszcze inne konkurencje. Trzymajcie kciuki.
K. Proth

ZABAWA KARNAWAŁOWA

KARNA.jpeg

GMINNY MECZ SIATKARSKI DZIEWCZĄT

18 stycznia 2019 roku gminne reprezentacje siatkarek spotkały się w Murowie,by rozegrać mecze kwalifikujące do półfinałów powiatu. Nasza gminę reprezentować będzie szkoła z Zagwiździa, która podczas rozgrywek okazała się najlepsza. Szkoła z Budkowic zajęła 2 miejsce,szkoła z Murowa 3. Do naszej klęski przyczyniła się absencja dwóch najlepszych zawodniczek. Powalczymy jeszcze w rozgrywkach LZS i spróbujemy odrobić straty z tego sezonu.

K. Proth

GMINNY TURNIEJ CHŁOPCÓW W MINI KOSZYKÓWKĘ

Wczoraj rozegraliśmy Gminny Turniej Chłopców w mini koszykówkę. Udało się nam pokonać reprezentacje z Zagwiździa i Starych Budkowic i tym samym awansować do dalszego etapu rozgrywek. Gratuluję drużynie w składzie:Lukas Janus,Lukas Kwiatek,Kacper Piegza, Tomasz Zabojszcza, Mateusz Andrzejczak, Aleksander Łach, Bronowicki Maciej, Mateusz Jasiński i Wojtek Talacha.
Życzę dalszych sukcesów-K. Proth

BAJKOWE JASEŁKA W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W MUROWIE
21 grudnia 2018 r. cała społeczność szkolna zgromadziła się, tak jak co roku, na sali gimnastycznej w celu wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
Panie Anastazja Puto, Karina Szaforz, Katarzyna Proth oraz Ewa Stasica przygotowały wspólnie z uczniami Bajkowe Jasełka. Było to niesamowite przeżycie, gdyż historię sprzed dwóch tysięcy lat przedstawiono w nietypowy sposób. Do stajenki przybyły postacie z bajek i złożyły pokłon narodzonemu Jezuskowi. Całość tej uroczystości dopełniły kolędy śpiewane razem ze zgromadzoną widownią.
Podczas inscenizacji Jasełek uczniowie naszej szkoły wykazali się znakomitym talentem muzycznym i aktorskim. Na uroczystości tej panowała magiczna atmosfera zbliżających się świat.
Na zakończenie uroczystości uczniowie z panią Kariną Szaforz przedstawili również część występu w języku angielskim, a zaproszeni goście – starsza grupa przedszkolaków z Murowa, wspierana przez panią Anastazję Puto, przedstawili swój występ w języku niemieckim.
W przedstawieniu uczestniczyli również zaproszeni goście: Wójt Gminy Murów – pan Michał Golenia i ksiądz proboszcz Sławomir Tokarek.
Po Jasełkach uczniowie szkoły wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się na wigiliach klasowych.

Zofia Nawrot

ŚWIĄTECZNE INSPIRACJE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ W MUROWIE

Od początku grudnia uczniowie naszej szkoły w świetlicy szkolnej wykonują świąteczne ozdoby. Mają różnorodne pomysły. I tak na przykład Filip Drescher zainspirował swoim pomysłem wykonanie choinek z papieru metodą origami, a Oliwia Sokołowska i Martyna Magiera zrobiły wianki. Uczniowie wykonali też papierowe śnieżynki, gwiazdki, jeżykowe bombki, kartki i łańcuchy. Dzięki wspólnej pracy przy wykonywaniu świątecznych ozdób, uczniowie miło spędzają czas w gronie kolegów, a wykonane projekty ozdabiają świetlicę i choinkę szkolną, które nabrały świątecznego charakteru.

Maria Marcinkowska

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Od lat uczniowie naszej szkoły zbierają słodycze dla dzieci z Domu Dziecka 
w Bogacicy. W tym roku również chętnie podzielili się słodyczami, które sami dostali od Świętego Mikołaja. Za włączenie się w akcję dziękują organizatorzy. 


Agata Rarus

WRÓBELEK ĆWIREK I JEGO PRZYJACIELE Z KARMNIKA

Uczniowie klas I – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie wzięli udział 
w projekcie edukacyjnym „Wróbelek Ćwirek i jego przyjaciele z kominka”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Miejsc w Miejscu. W ramach realizacji projektu 
w szkole zostały przeprowadzone dwa zajęcia, których głównym celem było poszerzenie wiedzy dzieci na temat ptaków zimujących w Polsce oraz przedstawienie właściwych informacji o dokarmianiu ptaków w okresie zimowym. Spotkanie pierwsze przybliżyło zagadnienia teoretyczne w formie prezentacji multimedialnej. Nazwy ptaków zimujących 
w Polsce i ich wygląd uczniowie utrwalili sobie, kolorując karty pracy ze skrzydlatymi przyjaciółmi. Sikorki, wróble, dzięcioły, grubodzioby, szczygły i gile wyglądały jak żywe. Obrazki zawisły na gazetce szkolnej. Część praktyczna zajęć polegała natomiast na budowie karmników i umieszczeniu ich na terenie obejścia szkoły. Ptasie stołówki zostały wypełnione nasionami słonecznika i od tego momentu zaczęły się pojawiać ptaki. Pierwsze były sikorki, ale zlatywało się ich coraz więcej. O zaopatrzenie dbali (i nadal to robią) uczniowie klasy II. Po tygodniu w szkole ponownie pojawiła się pani Ola, która przeprowadziła zajęcia numer 2. Wokół karmników rozstawiła specjalne siatki i zaczęły się odłowy skrzydlatych gości. Uczniowie z niepokojem obserwowali te poczynania, ale po krótkim czasie przekonali się, że wszystko, co się dzieje wokół karmników, jest bezpieczne dla ptaków. Sikorki bogatki i modraszki wędrowały do mięciutkich woreczków, a następnie w szkole były obrączkowane i wypuszczane na wolność. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się ptakom i je pogłaskać. Nauczyły się również rozpoznawać ich płeć po ubarwieniu. 
W sumie udało się zaobrączkować 24 ptaki, głównie sikorki, gdyż pokarm w karmniku jest ich przysmakiem.
Zajęcia w ciekawy sposób wzbogaciły wiedzę przyrodniczą naszych uczniów
i uwrażliwiły ich na potrzeby ptaków zimą.

Koordynator projektu: Ewa Stasica

LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO
Dnia 11.12.2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w otwartych zajęciach z lekkiej atletyki. Zajęcia prowadzone były w ramach programu „LDK-Lekkoatletyka dla każdego”. Koordynatorem zajęć był instruktor Mirosław Olszewski. Uczniowie pokonywali stacje sprawnościowe między innymi: rzut plastikowym oszczepem, bieg przez płotki, skok wzwyż przez gumkę czy skoki przez hula- hopy. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, a ćwiczenia wykonywały z wielkim zaangażowaniem. Panu Mirosławowi Olszewskiemu dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

Agata Rarus

MIKOŁAJE ZE SZKOŁY Z MUROWA W OLEŚNIE
Już po raz czwarty uczniowie klas I-VIII wyjechali na pływalnię. Tym razem (07.12.2018) był to wyjazd mikołajkowy do Olesna. Przejazd ufundował Mikołaj 
z Gliwic firma Jiffy Packaging Sp. z o.o. Duże podziękowanie dla pana dyrektora firmy Pawła Sitkiewicza z Zagwiździa. Podstawowym celem wyjazdu na basen było kształtowanie nawyków i postaw prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego spędzania czasu wolnego. 


Jacek Marcinkowski

RAZEM PRZEZ ŚWIĘTA
Nasza szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego programu "Razem na święta". W ramach programu szkoła przeprowadziła już akcję STOP PUSTYM MISKOM – WSPOMÓŻ SCHRONISKO! Jesteśmy w trakcie realizacji akcji "Góra grosza" i "Paczki świątecznej dla dzieci z Domu Dziecka w Bogacicy".

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE
Klasa VI uczestniczyła w ogólnopolskim programie „Wychowanie przez czytanie – z dzieckiem w świat wartości”, którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Jego cele to wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych oraz propagowanie czytelnictwa. Efektem podejmowanych działań są gazetki w sali polonistycznej i holu szkoły oraz przygotowana przez uczniów praca konkursowa dotycząca odpowiedzialności umieszczona na platformie YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=_XvN-tSYnz4
Zachęcamy uczniów i rodziców do obejrzenia prezentacji!


Dorota Fiebich

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W niedzielę, 2 grudnia, organizowany był w naszej szkolne Bożonarodzeniowy Kiermasz. Rodzice wraz z dziećmi i nauczycielami przygotowali wiele stoisk ze świątecznymi słodkościami oraz ozdobami. Była też wędzona ryba do kupienia. Można było sobie też zrobić świąteczną fotkę z Mikołajem. W całej szkole pachniało piernikiem, snuły się melodie kolęd, nasi goście w świątecznym już nastroju zaopatrywali się w świąteczne rzeczy. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie:-)

GMINNY TURNIEJ W KOSZYKÓWKĘ CHŁOPCÓW

Drużyna koszykarska chłopców w składzie: B. Drobisz, F. Żukowski,J.Murach,L. Janus, F. Lachowicz i M.Gleń, rozegrała mecze z drużyną ze St.Budkowic oraz z Zagwiździa. Drużyna z Murowa zajęła 2 miejsce pokonując grupę ze St.Budkowic 12:0 i ulegając drużynie z Zagwiździa 6:12. Rozgrywki gminne odbyły się w Zagwiździu. 


K. Proth

STOP PUSTYM MISKOM – WSPOMÓŻ SCHRONISKO!

Na początku października samorząd uczniowski ogłosił akcję „Stop pustym miskom – wspomóż schronisko!” Zbieraliśmy karmę oraz koce dla zwierząt ze schroniska w Paryżu. Zbiórka została już zakończona, a jej efekt przerósł nasze oczekiwania. Razem zebraliśmy 270,30 kg karmy dla psów i kotów oraz 7 worków koców, ręczników i pościeli.

MACIE OGROMNE SERCA I POTRAFICIE SIĘ DZIELIĆ!

Samorząd uczniowski dziękuje wszystkim, którzy nawet w najdrobniejszy sposób przyłączyli się do akcji. Jeżeli będziecie zainteresowani dalszym niesieniem pomocy zwierzętom ze schroniska w Paryżu, powtórzymy ją wiosną.

A oto szczegółowe wyniki zbiórki:

- klasa I – 13,475 kg – 0,84 kg/ucznia
- klasa II – 8,750 kg – 0,80 kg/ucznia
- klasa III – 5,910 kg – 0,54 kg/ucznia
- klasa IV – 47,880 kg – 2,18 kg/ucznia - IV miejsce
- klasa V a – 40,00 kg – 2,86 kg/ucznia - II miejsce
- klasa V b – 0,40 kg
- klasa VI – 107,40 kg – 5,26 kg/ucznia - I miejsce
- klasa VII – 12,00 kg – 0,86 kg/ucznia
- klasa VIII – 27,490 kg – 2,29 kg/ucznia - III miejsce

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada 2018 r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości Uczniowie kl.VII i IV przygotowali piękną akademię pod kier.p.U.Klinek i K. Proth. Została wyświetlona prezentacja mówiąca o drodze naszego narodu do wolności. Odśpiewano również 4 zwrotki hymnu zgodnie z pomysłem MEN.

ZIEMIA WOŁA SOS

Przez pierwsze dwa miesiące nauki,wrzesień i październik, wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym ,,Ziemia woła S.O.S." o tematyce ekologicznej. W czasie jego trwania dzieci brały udział w konkursach plastycznych oraz wiedzy ekologicznej.Przeprowadzono także szereg lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zwieńczeniem projektu był Zielony Marsz ulicami Murowa. Podczas przemarszu uczniowie głosili hasła ekologiczne umieszczone na przygotowanych transparentach oraz rozdawali ulotki w różnych punktach naszej miejscowości. Po powrocie do szkoły posadzono rośliny na podwórku szkolnym. Dzięki projektowi dzieci,jak również cała społeczność naszej miejscowości, z pewnością będą odpowiedzialnie traktować otaczającą przyrodę.Szkoła pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego przeprowadzenia projektu.

Ewa Stasica, Marta Talacha

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14. października to Dzień Edukacji Narodowej, tradycyjnie zwany Dniem Nauczyciela. Ponieważ w tym roku wypadał w niedzielę, w Publicznej Szkole Podstawowej w Murowie obchodziliśmy to święto już w piątek, 12. października.

W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, na apelu przygotowanym przez samorząd szkolny, spotkała się cała społeczność szkolna oraz przebywający u nas goście z Niemiec.
Uroczystość rozpoczęło wystąpienie dyrektor szkoły, pani Zofii Nawrot, która podziękowała wszystkim swoim pracownikom za zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. W programie artystycznym zaprezentowały się klasa II, przygotowana przez panią Ewę Stasicę oraz klasa VI, która pod opieką pani Doroty Fiebich przygotowała inscenizację „Nauczyciel = przyjaciel”, przypominającą tę znaną wszystkim prawdę oraz wyjaśniającą zawiłości polskiej gramatyki.
Podziękowaniem za trud pracy z uczniami, wyrozumiałość i cierpliwość były również kwiaty oraz własnoręcznie wykonane przez uczniów laurki wręczone wszystkim pracownikom szkoły. Część artystyczną zakończył występ ucznia klasy VIII, Marcelego Glenia, który na keyboardzie zagrał skomponowany przez siebie utwór.

Ostatnim punktem uroczystego spotkania było pożegnanie pani Barbary Proth, wieloletniej sekretarz PSP w Murowie, która pod koniec października kończy pracę zawodową i odchodzi na emeryturę. Podziękowaniem za wszystkie lata współpracy, zaangażowanie w życie szkoły i codzienną życzliwość były ciepłe słowa, piękne kwiaty oraz gromkie brawa.

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

W niedzielę, 7. października, na terenie parku rekreacyjno – sportowego w Murowie Stowarzyszenie Miłośników Murowa po raz kolejny zorganizowało Święto Ziemniaka, w którego przygotowanie włączyła się również nasza szkoła.
Uczniowie klasy VI pod opieką pani Doroty Fiebich zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością inscenizację „Bajkowy las”, poruszającą zagadnienia ochrony przyrody oraz wartości, jaką w życiu dziecka stanowią baśnie. Natomiast pani Anastazja Puto wraz z polskimi i niemieckimi uczniami uczestniczącymi w dwustronnej wymianie przygotowała pokaz kulinarny, podczas którego przygotowano polską sałatkę ziemniaczaną oraz niemiecki Kartoffelsalat. Po zaprezentowaniu ciekawostek kulinarnych dotyczących wykonanych potraw dzieci częstowały nimi uczestników Święta Ziemniaka.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Dziś po 2- miesięcznym wypoczynku wróciliśmy do szkoły. Pierwszaki zostały mianowane na uczniów naszej szkoły,a po wypiciu soku z cytryny zostali pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 
Wszystkim życzymy dobrego roku szkolnego.

 

szkoła2.jpeg szkoła3.jpeg szkoła4.jpeg szkoła5.jpeg szkoła6.jpeg szkoła7.jpeg
<./div>