Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Publiczna Szkoła
Podstawowa w Murowie
Dziś jest: poniedziałek, 24-09-2018, Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Biblioteka

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA W ROKU SZKOLNYM 2017/ 2018 w:

PONIEDZIAŁEK : 10:25 – 12:25

WTOREK : 9:30 – 11:25 i 12:10 – 13:15

ŚRODA: 9:30 – 10:30 i 12.10 – 12.25

CZWARTEK:  8:40 - 11:25

PIĄTEK: 8:30 -  10:30

„ Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś 

nauczy, albo zapomni o tym, co mu

dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”

                                 (H. Sienkiewicz)

Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie to miejsce przyjazne uczniom. Jest czynna od poniedziałku do piątku, 11 godzin w tygodniu. Nasz księgozbiór liczy około 6000 książek. Jest on systematycznie uzupełniany i dostosowany do potrzeb czytelników, głównie uczniów, ale także nauczycieli i rodziców. W minionym roku szkolnym zbiory szkolnej biblioteki wzbogaciły się o 300 pozycji. Były to zakupy w ramach programu „Książki naszych marzeń” oraz  programu „Czytam sobie w bibliotece” realizowanych w naszej szkole, zakupy ze środków budżetowych oraz wypracowanych przez bibliotekę, ale także dary, m. in. od uczniów, nauczycieli i wydawnictw. Duża ich liczba czeka jeszcze na przygotowanie do udostępniania uczniom.

Najważniejsze wydarzenia, które zostały zorganizowane przez naszą bibliotekę lub w których uczestniczyli nasi czytelnicy w r. szkolnym 2015/2016 to:

 Realizacja ogólnoszkolnego projektu „To warto przeczytać!”

Udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”.

Zakwalifikowanie się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Współudział w organizacji Szkolnych obchodów Dnia Postaci z Bajek.

Udział czytelników w dwóch spotkaniach autorskich zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Murowie – z                       Marcinem Pałaszem oraz Barbarą Kosmowską.

Realizacja ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Czytam sobie w bibliotece”.

Realizacja rządowego programu „Książki naszych marzeń”, którego celem było rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję                       czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Jak co roku, także w r. szkolnym 2015/2016, biblioteka szkolna uroczyście powitała w swoich progach najmłodszych uczniów szkoły – pierwszoklasistów. Wydarzenie to zawsze ma miejsce na początku II okresu. Tym razem przybyło nam 37 nowych czytelników.

Wszystkim podejmowanym przez bibliotekę działaniom towarzyszy zawsze chęć propagowania wśród uczniów czytelnictwa, rozbudzania zainteresowań i zamiłowań czytelniczych, zaciekawiania dzieci książką i czytaniem. Dlatego kontynuowane są programy „Lekturomania, czyli poczuj radość czytania”oraz „Galaktyka książki”, w wybranych klasach również ogólnopolski program Fundacji ABC XXI „Czytające szkoły”

W minionym roku szkolnym uczniowie wypożyczyli 3322 książek, średnio 20,3 na jednego czytelnika. To rekord w naszej szkole, dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym! Z czytelni, w której udostępniany jest księgozbiór podręczny, czasopisma oraz komputery, w tym samym czasie skorzystało ok. 4790 użytkowników, co dało ok. 480 wizyt miesięcznie.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do końca grudnia 2016 roku do biblioteki zakupionych zostanie ok. 320 nowych książek zgodnych z zainteresowaniami uczniów, kontynuacje ich ulubionych serii, komiksy i lektury, które po opracowaniu z przyjemnością oddamy w ręce czytelników.

mgr D. Fiebich

WIADOMOŚCI BIBLIOTECZNE 2017/ 2018

USTANAWIAMY REKORD W CZYTANIU

8 czerwca 2018 r., podobnie jak 2 lata temu, nasza szkoła weźmie udział w ogólnopolskiej akcji bicia  rekordu w czytaniu w jednym momencie pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Jest to największa akcja czytelnicza w Polsce. Rekord ustanowiony w ubiegłym roku to 459 tysięcy równocześnie czytających osób.

Po drugiej lekcji uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami udadzą się do parku na godzinny piknik z książką. Każdy zabiera ze sobą ulubioną lekturę i uśmiech. Można wziąć również kocyk i jakąś przekąskę. Uczniów, którzy nie posiadają własnych książek, zapraszam do biblioteki szkolnej.

Celem akcji jest ustanowienie nowego rekordu w czytaniu, ale również pokazanie, że z książką można przyjemnie spędzić czas i że, wbrew temu, co sądzą dorośli, dzieci i młodzież czytają.

W PIĄTEK, 8 CZERWCA, TYSIĄCE UCZNIÓW W CAŁEJ POLSCE W TYM SAMYM

MOMENCIE BĘDĄ CZYTAĆ KSIĄŻKI. DOŁĄCZMY DO NICH!

Zapraszamy do uczestnictwa w akcji także rodziców i wszystkie zainteresowane osoby.

NAJMŁODSI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

16 lutego, jak zawsze na początku II okresu, do biblioteki szkolnej z dłuższą wizytą przyszli pierwszoklasiści z wychowawczynią, panią Ewą Stasicą. Podczas dwugodzinnego spotkania poznawali zasady korzystania z biblioteki, rozmieszczenie zbiorów, opowiadali o swoich ulubionych lekturach i o tym, jak należy o książki dbać. Indywidualnie i w grupach rozwiązywali również zadania dotyczące biblioteki i książek. Na zakończenie miłej wizyty najmłodsi uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej, po czym samodzielnie wypożyczali książki. Na pamiątkę spotkania każdy z pierwszaków otrzymał dyplom, książeczkę i zakładkę. Wszyscy opuszczali bibliotekę z uśmiechem na ustach, obiecując, że będą częstymi jej gośćmi.

   Dorota Fiebich

IMG-20180228-WA0011.jpeg

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku postanowiliśmy go uczcić, organizując szkolne dyktando. Dwie uczennice napisały je bezbłędnie i zdobyły tym samym tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii. Są to: w kategorii klas V – VI  - Agata Stańska z kl. V, a w kategorii klas VI – VII – Olivia Greiner z kl. VII. Językowi ojczystemu poświęcone zostały w lutym dwie szkolne gazetki, a także lekcje języka polskiego, podczas których zastanawialiśmy się, czy dbamy o polszczyznę, jakie błędy najczęściej popełniamy i jak powinniśmy korzystać z języka, aby nasza polszczyzna była piękna. Chętni uczniowie mogli także wziąć udział w zorganizowanym przez bibliotekę szkolną konkursie frazeologicznym, którego wyniki zostaną ogłoszone na początku marca.

   Dorota Fiebich

11 grudnia 2017 r. SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ URBAŃSKĄ

Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi w tym roku szkolnym mieli okazję spotkać się z autorem czytanych przez siebie książek. Tym razem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie gościła pani Agnieszka Urbańska. Wymyślona przez pisarkę Wandzia Węszynos jest bohaterką popularnej wśród czwartoklasistów serii książek. Dlatego to właśnie uczniowie klasy IV a oraz ich o rok starsi  koledzy spotkali się 8 grudnia z panią Agnieszką. Autorka opowiadała o pracy pisarza, o kryminalnych historiach dla dzieci, ich konstrukcji i koniecznych elementach. Była mowa również o znaczących nazwach miejscowości, np. Zabytkowice oraz o znaczących nazwiskach. Ponadto pisarka przygotowała detektywistyczne zadania i zagadki, które uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali i odgadywali. Podczas spotkania autorce towarzyszyły postacie z jej książek: Wandzia Węszynos i kot Aksamit. Atmosfera była bardzo ożywiona, a pytaniom uczniów, dotyczącym pracy twórczej, a także życia osobistego pani Agnieszki, nie było końca. Znalazł się jednak jeszcze czas na autografy i wspólne zdjęcia. Podziękowaniem dla pisarki za miłe spotkanie był świąteczny stroik wykonany przez uczennicę klasy VII, Justynę Rosiek.

D. Fiebich

SPOTKANIE Z PISARKĄ JOANNA OLECH

26 października Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie po raz kolejny zaprosiła uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim. Tym razem uczestniczyli w nim uczniowie klas czwartych, a gościem była pani Joanna Olech, pisarka i ilustratorka znana nam przede wszystkim jako autorka rewelacyjnej „Dynastii Miziołków”, ale także książek „Pompon w rodzinie Fisiów” czy „Tarantula, Klops i Herkules”. Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród, m. in. nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę Polskiej Sekcji IBBY, nagrodę Naszej Księgarni. Atmosfera spotkania była bardzo serdeczna, pisarka bez problemu nawiązała kontakt z uczniami. Czytanie fragmentów swoich książek, napisanych z ogromną dawką humoru,  przeplatała ciekawostkami na temat ich powstania, konkursami, a także prezentacją ciekawych książek innych autorów. Przeprowadziła również małe warsztaty twórczego pisania i opowiadania oraz ćwiczenia słownikowe, a nawet przepowiadała przyszłość kilkorgu uczestnikom spotkania. Jeśli  przepowiednie się spełnią, jedna z naszych uczennic zostanie w przyszłości wiceminister oświaty. Dwie godziny lekcyjne minęły bardzo szybko, a dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w działaniach zaproponowanych przez Joannę Olech. To był bardzo przyjemnie i pożytecznie spędzony czas. Podziękowaniem za miłe spotkanie były kwiaty oraz zbiór ilustrowanych pomysłów na nowe książki, które czwartoklasiści przygotowali podczas lekcji plastyki z panią Ewą Stasicą. Natomiast pamiątką ze spotkania, poza autografami i okolicznościowymi pieczątkami w książkach i kronice biblioteki szkolnej, są zabawne ilustracje, które pani Joanna Olech, z wykształcenia graficzka, rysowała na papierowej tablicy podczas zorganizowanych przez siebie konkursów. Dziękujemy pani Halinie Lubacz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Murowie, za organizację ciekawego i wartościowego wydarzenia literackiego. Liczymy na kolejne – może tym razem dla starszych czytelników, którzy z zazdrością spoglądali na młodszych kolegów. A o tym, jak ogromną rolę w propagowaniu czytelnictwa i rozbudzaniu zainteresowań książką i czytaniem ma bezpośredni kontakt z twórcą, niech świadczy fakt, że jeszcze tego samego dnia z półek biblioteki szkolnej zniknęły prawie wszystkie książki Joanny Olech. Jest ich niemało, co z przyjemnością i zaskoczeniem zauważyła pisarka, składając w nich autografy.

                                                                                                          Dorota Fiebich

IMG_1791.jpeg IMG_1797.jpeg

Więcej zdjęć na naszym FACEBOOK'u...

JAK ROZWIJAMY CZYTELNICTWO W SZKOLE W MUROWIE

W okresie IX – XII 2016 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Murowie realizowała założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciły się o 301 nowych książek na łączną kwotę 5000,00 zł.  Zakwalifikowanie szkoły do programu to nie tylko zakup nowych lektur. Wiązało się ono również z koniecznością podjęcia szeregu działań, m. in. mających na celu popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa, rozwijanie ich kompetencji i indywidualnych zainteresowań czytelniczych.

Aby sprostać tym wymaganiom, w październiku biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy „Psy i koty na kartach książek”. W listopadzie w kl. II b przeprowadzone zostały warsztaty w oparciu o program CEO „Czytam sobie w bibliotece”, a uczniowie klas III obejrzeli przedstawienie „Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach” o sile wyobraźni i roli książki w naszym życiu, zaprezentowane w GBP w Murowie przez Teatr Maska z Krakowa. Najmłodsi uczniowie, pierwszoklasiści, uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali zbiory szkolnej biblioteki, zasady korzystania z niej, rozmawiali o poszanowaniu książek i zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników.

Najważniejszym jednak przedsięwzięciem popularyzującym wśród uczniów czytelnictwo, mającym zaktywizować ich i skłonić do poszukiwania i selekcjonowania informacji, była realizacja projektów edukacyjnych. Uczniowie klas I – III tworzyli szkolną encyklopedię bohaterów książek. Na specjalnie przygotowanych kartach mieli zaprezentować postacie, których imiona zaczynają się na kolejne litery alfabetu. Karty te, po prezentacji na wystawie, zostaną złożone w książkę – encyklopedię, którą będzie można oglądać w bibliotece szkolnej.  Uczniowie  klas IV – VI realizowali natomiast projekt pod nazwą „Poznajemy świat poprzez książki popularnonaukowe”. Po wizycie w bibliotece i analizie wybranych książek popularnonaukowych, opracowywali wybrany przez siebie temat (m. in. gryzonie, świat starożytny, Kosmos,Wikingowie, psy) w formie planszy, lapbooka czy folderu. Wykonane prace zaprezentowane zostały na tablicach w holu szkoły.

Z myślą o wszystkich czytelnikach, uczniach, nauczycielach i rodzicach, w bibliotece szkolnej przygotowywane były wystawy książek, wśród których największym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja książek powstałych na podstawie filmów Walta Disney’a, zaprezentowana z okazji Światowego  Dnia Postaci z Bajek.  Po raz kolejny również biblioteka przygotowała kiermasz taniej książki, podczas którego można było kupić książki edukacyjne, popularnonaukowe, beletrystykę oraz zaopatrzyć się w świąteczne prezenty.

Założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole zostały zrealizowane, ale starania o rozbudzenie w uczniach zamiłowania do książek nie ustaną, gdyż jesteśmy przekonani, że „czytanie to bakcyl, którym naprawdę warto się zarazić”. 

mgr D. Fiebich

KIERMASZ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

Po raz drugi w tym roku szkolnym, w dn. 1. – 21.03. 2017 r., biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książki, podczas którego prezentowana jest oferta Księgarni i Hurtowni Taniej Książki z Tuliszkowa oraz wydawnictwa Drugi Tom z Rzeszowa. Stoisko można odwiedzać w godzinach pracy biblioteki.

WITAMY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Jak co roku, na początku II okresu, bibliotekę odwiedzili pierwszoklasiści. Celem spotkania było zapoznania ich ze zbiorami i sposobem korzystania z biblioteki. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych lekturach oraz o tym, jak o książki należy dbać. Układały literowe domino oraz rozwiązywały biblioteczne łamigłówki.

Podsumowaniem spotkania było złożenie przyrzeczenia. Pierwszoklasiści obiecali, że będą szanować książki i korzystać z ich mądrości. Na pamiątkę spotkania każdy z nich otrzymał dyplom oraz książeczkę.

WALT DISNEY PRZEDSTAWIA

Po raz kolejny biblioteka szkolna włączyła się w szkolne obchody Światowego Dnia Postaci z Bajek, przypadającego 5 listopada. Tym razem z okazji tego lubianego przez uczniów święta w holu szkoły przygotowana została bajkowa gazetka poświęcona Waltowi Disney'owi, twórcy ulubionych bajek wielu pokoleń dzieci, którego 115 rocznica urodzin i 50 rocznica śmierci przypadaj w grudniu tego roku. W pomieszczeniu biblioteki natomiast zaprezentowana została, ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, wystawa książek powstałych na podstawie filmów Walta Disney'a.

DSCF9474.jpeg   DSCF9478.jpeg

KIERMASZ KSIĄŻKI

Po raz kolejny w dniach 17.11. - 10.12.2016 r. biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz taniej książki. W ofercie znalazły się książki edukacyjne, beletrystyka, bajki, lektury, kolorowanki, łamigłówki, słowniki, kulinaria oraz wiele pozycji o tematyce świątecznej. Tradycyjnie już cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców. Stoisko z książkami licznie odwiedzali również uczestnicy szkolnego kiermaszu bożonarodzeniowego zorganizowanego w niedzielę, 27.11.2016 r. Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki z Tuliszkowa oraz wydawnictwo Drugi Tom z Radomia, których oferta zaprezentowana została podczas kiermaszu, w ramach prowizji za jego zorganizowanie przekazały bibliotece szkolnej około 60 nowych książek wybranych przez nauczyciela bibliotekarza za ponad 500,00 zł.

WYNIKI KOKURSU "Psy i koty na kartach książek"

W konkursie „Psy i koty na kartach książek” udział wzięło 6 uczniów.

I miejsce – Justyna Rosiek – kl. VI

II miejsce – Wojtek Talacha – kl.III b

III miejsce – Oliwia Grubiak – kl. IV

wyróżnienia:

Kinga Krzemińska – kl. IV

Olga Miękina – kl. IV

Julia Złotucha – kl. V

  mgr Dorota Fiebich

pik.jpeg

 PSY I KOTY NA KARTACH KSIĄŻEK

            Z okazji Światowego Dnia Zwierząt biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla uczniów

klas III – VI pod tytułem „Psy i koty na kartach książek”.

            Zadanie polega na tym, aby zapisać na kartce jak najwięcej imion psich i kocich bohaterów książek, przy każdym podając tytuł lektury, na kartach której czworonóg ów się pojawił.

            Kartki należy na odwrocie podpisać imieniem i nazwiskiem, podać klasę, której jest się uczniem i złożyć je w bibliotece do 12 października. Na zwycięzców czekają nagrody.

            Zapraszam do udziału w konkursie i do poszukiwań w zbiorach szkolnej biblioteki.

                                                                                                  mgr Dorota Fiebich

szkoła2.jpeg szkoła3.jpeg szkoła4.jpeg szkoła5.jpeg szkoła6.jpeg szkoła7.jpeg
<./div>

Dzwonki

dzwonki murów.jpeg